Vika selvisi kun sai auton talliin, ja arvaukset meni tältä raadilta nappiin; TCM:n maadoituspisteen (ilmansuodattimen kotelon alla) pultti oli löystynyt, ei siis maadoittanut kunnolla. Yleismittarilla oli ok kun johtoa mittas päästä päähän, mutta kun kokeili niin että johdot oli kiinni ja virrat päällä, niin tuosta johdosta tuli n. 2,5v jännitehäviö. Eli kuorma oli ratkaiseva tekijä.
Oudoksi homman tekee se, ettei alkuun suostunut toimimaan vaikka kokeilin ryöstää akun navalta maan ja liitin sen rinnan tuohon alkuperäiseen maajohtoon?
Harvemmalla tuntuu olevan tietoa näistä TCM yhteyshäiriöistä, mutta mitä tätä selvitin niin tuossa vähän tietoa muillekin:
- TCM menee harvoin rikki, yleensä syy on juurikin johtosarjavika. Volvolla sanoivat muutaman boksin kuitenkin vaihtaneensa.
- Boksin vaihto on arpapeliä; jos löydät samalla sarjanumerolla olevan, voi siellä olla hieman poikkeava ohjelma tms. Auton pitäisi kyllä lähteä "väärällä" boksilla käyntiin, mutta ajaminen voi olla haastavaa.
- TCM:n kloonaus Volvolla maksoi muistaakseni parinsadan euron luokkaa. Uusi boksi on sinisellä tiskillä kohtuu tyyris, ja käytettyyn boksiin ei välttämättä saa uutta ohjelmaa sisään. Ebaysta ainakin itse löysin tyhjiä purkkeja kohtuu hintaan, tiedä sitten ovatko oikeasti mitenkä luotettavia.