No niin, tarina jatkuu.
Uusi MAPpi paikalleen ja lämpötilat alkoi näkyä oikein. Lukijan valikoista löytyi myös MAFfin lämpötila ja molemmat näyttivät varsin tarkkaan samaa. Hyvä!
Kone kävi ehkä vähän nätimmin (tässä välissä vaihdettiin jo uusi akkukin), mutta DPF:ää herjasi edelleen. No ihmekös tuo, lämpötiedot pielessä niin varmaan savuttanut sen tukkoon.
Ajoin koneen lämpimäksi ja pakotin testerillä regeneroinnin päälle. Nosti kierrokset 2000:een kuten kuuluu. Kävi ensin vähän raffisti, mutta pian ääni tasoittui ja kävi nätisti kahta tonnia. Poltto oli päällä noin varttitunnin, jonka aikana DPF:n vastapaine putosi selvästi, 2000 kierroksilla lähdettiin about parista sadasta hPa (tyhjäkäynnilla jotain 55) ja mentiin muistaakseni jo alle kahden kympin. Pakolämmöt jotain 600-650 astetta.
Noin 15-20min kohdalla käynti muuttui teräväksi ja vähän epätasaiseksi ja muutaman minuutin päästä kierrokset alkoi hiljalleen laskea alle puolentoista tonnin, mistä sitten sammui. Kuvittelin että jos vaikka kuuluu asiaan ja tuli valmiiksi, starttasin ja lähdin ajamaan.
Käynti muuttui koko ajan terävämmäksi/kilisevämmäksi ja muutaman kilometrin päästä oli jo aika häijy. Samalla vilkaisu peiliin ja kauhea vaalea savu perässä. Siis niin että tie peittyy. Voima hävisi (voimasavut ulos?

), sammui tienposkeen ja narun jatkona kaverin tallin pihaan.
Siellä käyntiin ja terävä ääni oli poissa, mutta ei se silti kovin nätisti pyörinyt. DPF:ää herjasi taas, mutta ihmekös tuo kun savu perässä peitti taivaan. Muutama reipas kaasun polkaisu ja puolen metrin pikimusta läikkä hangessa putken takana tuli näkyviin kunhan musta savu hälveni.
Tarkastettiin ilmanputsari mutta se oli kunnossa (ja käytettiin hetki ilman sitä, ei vaikutusta). Jotenkin siinä pihassa käyttäessä tuntui että ainakin osa ongelmaa paikantuisi EGR:ään, välillä se lienee auki ja välillä kiinni. Kun tila vaihtuu (kumpaan suuntaan lie?) niin käy nätisti eikä savuta ja kun taas vaihtuu niin käy huonosti ja musta savu peittää tienoon kun polkaisee.
Eli DPF ei varmastikaan ole tässä syy vaan oire, kun jostain muusta syystä ilman ja polttoaineen määrä ei natsaa alkuunkaan ja se nokeaa filtterin. Suuttimissa ei luulisi ainakaan suurta vikaa olevan, koska ne vaihdettiin jo vähän aiemmin eikä sillä ollut juurikaan mitään vaikutusta ja kuten kerroin, niin jokaisen suuttimen piuhan yksitellen irtinyppääminen muuttaa selvästi käyntiääntä.
Kukas nyt kertoo että missä mättää ja mikä on syytä ja mikä seurausta? Käy ja ei käy, kilisee ja ei kilise, savuttaa helvetisti ja ei savuta. WTF???