0
0 jäsentä ja 3 Vierasta katselee tätä aihetta.
Terve, kannattaako laittaa 4 lapainen sintterilevy littupyörälle ja m47:lle? Moottorina b230 tuplilla, kone vielä pöydällä levyä ja muuta hivellystä vailla valmis, tehoista ei hajuakaan vielä :hello:
Jos vaparina tulossa niin itse laittaisin varmaan littupyörään 240 turbon vakiokytkimen. Pitää ihan varmasti vaparina irtoavat tehot ja huomattavasti mukavampi käyttää kuin sintteri. M47 nyt tuskin kuitenkaan tulee kestämään yhtään enempää kuin tuo turbon vakiokytkinkään.
meneekö sre 763 asetelma pottapyörään ilman mitään uusia virityksiä, ja levyksi 6 lapanen sintteri?
Eli ymmärsinkö oikein? jos ajatellaan että moottorin tehot olisivat n.200hp kaasareilla ja vaparina niin B21ET :n 215mm uusi kytkinpaketti pitäisi vielä noilla tehoilla muuta kuin sen yhden vedon?ihan mielenkiinnosta kyselen kun tollanen B230 vapari tuplilla on jossain vaiheessa listalla ja tuohon on hankittu jo kevennetty littupyörä.E:ja täsmennetään että nimenomaan sachs kytkinpaketti.
Kytkimen pito on riippuvainen väännöstä, ei tehosta. Vaparikoneesta saadaan harvemmin määrättyä enempää vääntöä, vaikka tehoa kasvatettaisiin reilustikin, eli kytkin ei ole yhtä kovilla. Eli veikkaisin että tuo turbon kytkin kestää, tosin ei mitään hajua mitä tuo b21ET kytkin sietää vääntöä?
Eli veikkaisin että tuo turbon kytkin kestää, tosin ei mitään hajua mitä tuo b21ET kytkin sietää vääntöä?
Näinhän se menee, mulla vaan ei mitään hajua mitä tuollaisesta 200hp kaasarivaparista irtoaa maksimillaan vääntöä. 250NM?
142:n 2,46l kone luovutti alkuvaiheessa erään penkin mukaan 189hv ja 270Nm. Muutosten jälkeen koneen luonne vähän muuttui ja tehoa tuli lisää noin 35hv ja vääntöä 8Nm. Asetelma ei ole tosin 240 Turbon, vaan 8v turbosaabin jonka pitäisi kuulopuheiden mukaan pitää paremmin. Käy suoraan vauhtipyörään ja Volvon 215mm levyyn. Hintahan siinäkin itellä ratkaisi ja se, että Motonetin saldot näyttivät nollaa Volvon paketille. Viimeksi Motonetista ostaessa hinta oli satkun plus halvin levy mikä löytyi. Muut paikat tarjottelevat kovasti vaparin pakettia korvaavana tai sitten huomattavasti kalliimpaa jos vaan on.
Hei, tuossa viislovisessa laatikossa on akseli 24 uranen. Motonetti kun tarjoaa 215mm levyä vain 22 uraselle. Onko tämä nyt sitten m90? eli mitä kannattaa sitten laittaa moottorin ja laatikon väliin? Onko littupyörä enää vaihtoehto?
Veikkaisin laskuvirhettä M47:aa ei ole kuin yhdenlaisella kytkinakselilla. M90:ssä on 20 boorinen akseli.
Ei ehkä oikea topikki mutta lähellä kummiskin, mitenkä porukka on laittanut m45:n tilalle m47:n? Näyttäis tuo m47 laatikko jäävän liikaa konehuoneen puolelle? En löytänyt mistään samanlaista keskustelua niin kysäsen tässä.
Sun pitää hommata myös sellainen kardaani, mikä on ollut M47:n perässä. Se on sen verran lyhyempi, että saat laatikon sopimaan oikeaan kohtaan. Kannatinpalkkia varten auton pohjassa on useita kiinnitysreikiä, niin valitset niistä vaan sopivat. Eli laatikko tulee moottoriin kiinni aivan kuten M45:kin on ollut.