mitäs minä näille oikeen teen. pitäskö yrittää päällystää?
(Kuva poistettu lainauksesta.)
Verhoiltavaksi ovat selvästi haastavammat, kuin esim. edellä tekemäsi etuovien verhoilut. Eivät toki mahdottomat toteutettavat nuo takapahvit, mutta vaatii selvästi enemmän tekijältään.
Suoraan voin sanoa, ettei kannata yrittää yhdenpalan taktiikkaa. Yleisohjeena voisi sanoa, että kun puhutaan monimuotoisen kappaleen verhoilusta, niin sitä paremman näköinen (pitkäikäisesti) lopputulos saadan tekemällä verhoilusta (kangas/nahka/keinonahka) mahdollisimman hyvin verhoiltavan rungon muotoja mukaileva.
Eli kaavoitetaan saumoilla ja rakenteilla verhoilu sen runkoon mahdollisimman sopivaksi, tyyliin "sopii kuin hanska käteen". Tällöin ei tarvitse materiaalia pakottaa lämmittämällä, venyttämällä tai pitää muotoa pelkän liimauksen varassa, niin lopputulos kiittää tekijäänsä. eivät nuo edellä mainitut keinot ole tokikaan kiellettyjen listalla, mutta käyttöalue voisi olla enemmän tuolla viimeistelyn puolella/apukeinoina.
Itse kohteeseen, eli nuohin takapahveihin verhoilun voisi toteuttaa ilman ompelukonetta seuraavasti:
¤ Pahveista vanhat verhoilut pois
¤ Tarvittaessa pahvien korjaus (etenkin nurkat usein murtuneet/pehmenneet)
¤ Pahveihin liimalla ohut vaahtomuovilaminaatti 3-5 mm
¤ Kaavat verhoilulle esim. ohuesta muovista (ns. suoja/raksamuovi), keinonahasta tai purkaantumattomasta kankaasta (tukeva/tiivis). Lisää kohdistusmerkkejä kaavaan+pahviin
¤ Keinonahasta kaavojen mukaisten palojen leikkaus, muista kääntövarat
¤ Verhoilun kiinnitys pahviin, liimataan vain reunat (lisäksi mahdollisesti niittaus)
Tuon käsinojasyvennyksen saumakohdan voisi ilman ommelsaumaa toteuttaa ns. kääntösaumana. Ensin verhoillaan pahvin alaosa, nostaen keinonahka hieman saumakohdan yli (alla kuva). Tämän jälkeen tuo yläosa liitettäisiin käsinojasyvennykseen kääntäen keinonahka kiinnityslistan avulla. Listan kiinnitys pahvin muotoja mukaillen liimalla (ja) tai mekaanisesti, myös vetopisteet pahvin taustalle ok.
Kuva, joka mahdollisesti selventää asiaa:

Sellainen tarina, jos tästä on lukijalle apua ja löytää itselleen vinkkejä, niin se on hieno homma. Lisää aiheesta saa toki kysyä ja kirjoittelen sitten uutta juttua tarpeen mukaan.