Onko laturin maadoitus kunnossa eli rungosta vedetty johto lohkon kylkeen/laturiin jalan alle? Säädin on se "murkula" missä hiilet on kiinni, diodisilta on laturin sisällä ja sitä ei saa vaihdettua/korjattua purkamatta laturia. Kaikissa autoissa laturi saa herätteen merkkivalon kautta, laturi kyllä rupeaa lataamaan ilman herätettäkin kunhan antaa kunnolla kierroksia eli polkaisee kaasun pohjaan.
Saahan sinne sisälle osia uusittua itsekin, itsestä taas riippuu miten paljon haluaa rassata ja kolvailla. Hihnapyörä irti (saattaapi olla lujassa), kaikissa malleissa ei ole pakko irrottaa, ja sitten laturia kasassa pitävät pitkät ohuet pultit auki niin laturi katkeaa. Mallista sitten riippuu lähteekö irti etu- vai takapää ai meneekö jopa kolmeen osaan. Jos irtoaa takapää niin hihnapyörää ei tarvitse välttämättä irrottaa. Diodisilta on siinä takapäädyssä kiinni, sen voi uusia kokonaan tai sitten tinailee vanhat diodit irti ja vaihtaa uusiin. Liukurenkaatkin saa vaihdettua, siitä ei tosin itsellä ole kokemusta. Samalla sitten laittaa laakerit uusiksi ja tarkastaa staattorin kunnon.
Melkein suosittelen, että hankkii ehjän laturin, ja purkaa/korjaa vanhan opiskelumielessä. Saattaa ensimmäisellä kerralla mennä tovi ennenkuin saa purettua/koottua. Ja jos ei saa ehjättyä sitä vanhaa niin lykkää roottorin/akselin kuorien sisään ja ruuvaa kuoret nippuun niin kelpaa kyllä vaihtolaitteena varaosaputkaan kun hakee uutta laturia

Mulla oli lankussa 80 ämpärin laturi ja sain siihen paikallisesta Fixus-liikkeestä halvemmalla tehdaskorjatun laturin kuin mitä motonetin laturi olisi maksanut.