Race.fi  Puotilan autokorjaamo

V70 -99 konepelti ei aukea

  • 21 Vastauksia
  • 13976 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa 850V70

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 87
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -99 konepelti ei aukea
« Vastaus #15 : 03.05.2013, 11:39:58 »
Joo noin lienee tehtävä, kun noissa tassuissa ei ole säätöä niinkuin esim monissa natsivankkureissa.

hevonen

  • Vieras
Vs: V70 -99 konepelti ei aukea
« Vastaus #16 : 03.05.2013, 12:53:28 »
No pysyykös pelti linjassa lokareiden kanssa tuolla Ranepatentilla?
Kai sen vaijerin voi oikeestikin säätää jos haluaa ja viittii?

Onhan niissä rungossa olevissa lukkokappaleissakin säätömahdollisuus, saa sitten sen pellin haluamaansa kohtaan ja väljät pois.

Älkää tehkö kaikkea vaikeimman kautta. :knuppel2:

Poissa RaneHoo

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 179
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -99 konepelti ei aukea
« Vastaus #17 : 03.05.2013, 17:01:16 »
Eihän pellin asento muutu mihinkään tuolla tallalla, koska metallinen lukko pitää metallista sankaa otteessaan ihan lokasuojan vieressä ja säätö tapahtuu vain lukon asennolla. Kyse on vain ylöspäin ponnistavan voiman puutteesta, jota kulunut kumi ei tarjoa ja lukko menee takaisin kiinni.
Jos lukkoja on vain yksi keskellä ja nuo nännit reunoilla, nännin säätö vaikuttaa totta kai pellin korkeuteen.
Vaijerin säätö vaikutti vain kahvan vetopituuteen mutta lukon avautumiseen ei.
Pellin-lokasuojan linja on säädetty tehtaalla kohdalleen eli en lukkoa ala siirrellä. Vaikka aukeaakin nyt kertavedolla, en ole ihan tyytyväinen.
Seuraavana käyn vielä kysymässä saako kuvan kumia varaosana, tuon kulumisella on aivan välitön yhteys ja on vaihdettavissa (lähtee nostamalla).
XC70 d5 2005

hevonen

  • Vieras
Vs: V70 -99 konepelti ei aukea
« Vastaus #18 : 03.05.2013, 18:18:16 »
Jos säätää niitä rungon lukko-osia hitusen alemmas, lukot toimii ja se ylöspäin ponnaava voima kasvaa.
Ihan sama tilanne jos alkaa virittelemään lisätavaraa niihin kumeihin.

Poissa janne81

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 4218
Vs: V70 -99 konepelti ei aukea
« Vastaus #19 : 04.05.2013, 09:48:39 »
Jos säätää niitä rungon lukko-osia hitusen alemmas, lukot toimii ja se ylöspäin ponnaava voima kasvaa.
Ihan sama tilanne jos alkaa virittelemään lisätavaraa niihin kumeihin.
Niinpä, mutta silloinhan se lokari-pelti linja muuttuu koska kumit ovat madaltuneet ja pänniä laskemalla peltiä.  ;)

Se on sitten eriasia että huomaako sitä kukaan.

Poissa lassii

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1289
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -99 konepelti ei aukea
« Vastaus #20 : 04.05.2013, 12:53:39 »
Toi on niin tuttu ongelma. Itellä kasipätkän kans tapellu et saa luukun kiinni. Ei lukitte kunnolla. Mietin jo yks päivä et laitanko tylysti pikalukot vaan  ;D

Sai sitten jonkin verran tehdä DIY osia että sai toimiin edes välttävästi. Tosin en uskalla avata konepeltiä muutakun hätätapauksessa.
V70 TDI

hevonen

  • Vieras
Vs: V70 -99 konepelti ei aukea
« Vastaus #21 : 04.05.2013, 13:01:33 »
Joo, on tää niitä vaikeimpia hommia näitten automallien kanssa.

 

Samppasport  Futurez