Moniurahihna vaihtuu helposti ja nopeasti, kiristinpyörän saa vaikka isolla jakoavaimella tms käännettyä löysälle ja sit vaan hihna pois. Kiristimen rungossa semmoinen neliskanttinen nysty josta pystyy kääntämään jousta vasten kiristimen löysälle, muistaa vaan kääntää takaisinpäinkin avaimella ettei lyö käsille.
Samalla pääsee sit pyörittelemään ne rullat ja toteamaan niidne kunnon.
Lieniskö hihnojen pituus ilmastoidun vs ilmastoimattoman ero? Hihnan reititys kannattaa katsoa etukäteen jos on epäselvää.
Se iso hihnapyörä kampiakselin päässä kannattaa toki katsoa, onko ulkokehän ja keskustan välinen kumi murentunut tai kovin halkeillut, jos on siisti eikä ole mitään selittämätöntä ruostepölyä tms ympärillä niin silloin on TODENNÄKÖISESTI ok. Toki jo on alkuperäinen noilla kilsoilla niin voi hyvinkin olla vaihtokunnossa. Meillä pikkuisen päälle 300tkm menty, arvelin seuraavassa remminvaihdossa uusia sen limpun. Ellei sitten rupea muhoamaan ennen sitä.
Sen vaihtohan on työlästä keskipultin kireyden yms. vuoksi.