Lainataampa tätä aihetta. Eli haisteleeko Volvossa auto ulkolämpötilamittarin lukemaa eikä laita ilmastoinnin kompuraa päälle jos em. mittari on pakkasen puolella? Omassa S60 mittari näyttää jatkuvasti pakkasta, eikä kylmää tule. Voi toki olla että järjestelmästä on aineet loppu, kun kompura kyllä tuntuu menevän päälle. Vanhana VAGinemiehenä tuli vaan tuo mieleen, ettei tarvitsisi turhaan maksaa vajaata satasta?
Ehkä hieman huono keskutelu S60:n pähkäilyyn, kun aiheen aloittajalla kuitenkin on ensimmäisen korimallin V70:n kanssa ongelma, toisen korimallin V70:n kanssa tuo S60 olisi yhtäläinen.
En nyt ehdi etsiä mitään sopivampaa aihetta tähän asiaan, joten erotan tämän uudeksi aiheeksi.
Väärä ulkolämpötila sekoittaa jossain määrin automaatti-ilmastoinnin lämmönsäädön toimintaa, mutta ei pitäisi estää ilmastoinnin toimintaa.
Jos laitat lämpötilan kylmälle ja säädät puhallusnopeuden käsin (eli ei automaatilla) niin kylmää pitäisi tulla ulkolämpötila-anturista huolimatta.
Kompressorin päällemenon pystyt moottoritilasta ihan katsomaankin, eikä tarvi luottaa tuntumaan, jos kompressorin hihnapyörän päädyssä oleva laippa on paikallaan, ei kompura pyöri, jos se laippa pyörii, niin kompurakin pyörii