Pyörittelen lisää

Jos haluaa elää teoriamaailmassa, voi eri vapaa-ajanviettotapojen vertailun helpottamiseksi tietenkin keksiä laskennallisia mielivaltaisia tuntihintoja eri tekemisille, vähän kuin ensimmäisessä aihetta koskevassa viestissäni. Silloin tosiaankin eletään teoriamaailmassa, mutta asiaa voi silti teoriatasollakin pyöritellä jos katsoo sen palvelevan oman ajankäyttönsä suunnittelua ja arkielämän ratkaisuja eri tekemisten valinnassa.
Vapaa-ajan touhuille voisi keksiä vaikka seuraavia mielivaltaisesti äkkiseltään heitettyjä arvoja:
- telkkarin katsominen nykyisellä tv-ohjelmien laatutasolla (95% tosi-tv:tä, sisustusohjelmia ym. hömppää) 1 e / tunti
- perheen kanssa laatuaika 70 e / tunti
- laatuaika kavereiden kanssa 50 e /tunti
Muitakin tulee mieleen, mutta jätettäköön yksinkertaisuuden ja vaikka foorumin lapsiystävällisyyden vuoksi niitä luettelematta.
No mutta onko se auton ratissa vietetty vapaa-aika sitten aina automaattisesti jotenkin arvotonta vapaa-aikaa samalla kun johonkin muuhun käytetävälle vapaa-ajalle kuitenkin määrää jonkin arvon? Se on tietysti omista mieltymyksistä kiinni. Itse ajattelisin asiaa niin, että jos autona on
Volvo ja niin ollen kuskilla istuttavana paremmat jakkarat kuin yksikään keskivertokodista löytyvä istuin, ei Volvon ratissa vietetty aikakaan voi olla arvoltaan nollan veroinen. Vähintään vitonen per tunti on kohtuullinen, kauniina aurinkoisena päivänä harvan liikenteen aikaan vaikkapa kymppi / tunti. Kyllä ainakin minä kiireettömällä autoreissulla rentoudun: Sehän on loistava mahdollisuus upota omiin ajatuksiinsa auton kabiinin hermeettisessä syleilyssä erillään pahan maailman hälinästä, ja siinä ohessa vaikka kuunnella jotain mielekästä kuuntelimistoa soittimesta.
Sitten voi laskea vaikka:
- 3 tuntia tankkausreissulla Venäjälle: säästö 50 e + kun on vieläpä nätti kesäpäivä autoilulle niin autoilusta nauttien ajeluun käytetyn vapaa-ajan arvo 3h x 10 e/h = 80 e > kolme tuntia sohvalla telkkarin ääressä 3h x 1 e/h = 3 e.
Talousoppineet saattaisivat sanoa, että tankkausreissun vaihtoehtoiskustannuksena oleva tekeminen tässä esimerkissä on tankkausreissua tuntuvasti pienempi. Toisin sanoen tankkausreissu on arvoltaan vaihtoehtoista tekemistä suurempi.
Kehitellään asiaa edelleen. Jos rajamuodollisuuksissa hyppiminen ja rajamuodollisuudet ärsyttävät niin siihen käytettävälle ajalle voi laskea arvoksi nollan tai miinusmerkkisen tuntihinnan. Jos tuon edellisen esimerkkireissun kolmesta tunnista yksi tunti olisikin -10 euron hintainen jonotus- ja rajamuodollisuustunti, niin sittenkin laskelmassa tankkausreissu arvoltaan päihittäisi töllön katselun kotona, mutta 20 e pienemmällä marginaalilla.
Ja niin edelleen.
Näitä laskelmia ja ajatelmia on toki täysi vapaus kopioida muillekin foorumeille yms. jos joku taas kerran alkaa jossain laskeskelemaan vapaa-ajan vietosta "tienaamiaan" tuntipalkkoja.

Meinasin näitä suoltaa jo joskus VAGArenan aihetta koskevaan keskusteluun, jossa oli kovasti arvokkaita tuntihintoja ihmisten vapaa-ajalla, mutta en silloin jaksanut aihetta pähkäillä näin pitkälle.
muokkausta.
Tuo D5GT:n pointti on hyvä. 50 e nettosäästön eteen pitäisi raataa töissä paljon isomman bruttopalkan verran. Vaikka voisikin tankkausreissun sijasta heittää saman ajan jotain työkeikkaa, niin jos silti käteen töistä jää vähemmän kuin tankkausreissulla säästää, niin silloinkin tankkauskeikka on parempi diili. No työtulo vaikuttaa aina myös eläkekertymiin jne. mutta toisaalta tankkausreissulla säästyneen rahanhan voi sijoittaa tuottavasti ja saada lisää tuloa, jne.
