Vaihoin suojakaasuks tossa hiilidioksidin, koska se on halvempaa, mut pieniä ongelmia oli eka, kun paineenalentimessa oli eri jengat toki. Lopulta löytyi sopiva adapteri, niin ei tarvinnut hommata hiilidioksidille omaa. Adapteria ei kai sais kyllä lain mukaan käyttää. Yhen illan pelas sen jälkee, kunnes seuraaval kerralla pullosta meni se oma venttiili sököksi. Hiukankin kun avaa venttiiliä, niin sieltä jostain välistä alkaa vuotaa.. Pitää viiä pullo taaks, jos ne sais sen kuntoon. Aiheutti kuitenki sen, et tänä viikonloppuna ei hitsailtu, mut onneks hommat ei ihan heti lopu, nii ei haitannut.
Irroitin taka-akselin, niin pääsee paremmin pohjaa suojaamaan sen kohdilta ja sain akselin maalattua. Perän koppa olikin jo ihan kinttaalla, ruoste näky paikoittain jo sisäpuolellakin, mutta onneks se menee vielä maalauksella. Puslat menee varmaan uusintaan sitten kuitenkin kanssa. Vois osan laittaa uretaanisiksikin, mutta ei ihan kaikkia kyllä kehtaa. Mitkähän kannattas ensisijasesti vaihtaa uretaanisiin? Ne ylätukivarsien puslat, joista oli topicin alkupuolella puhetta, oli kuin olikin ihan rikki. Johtuu siitä, että ne on asennettu 90 astetta väärään suuntaan. Niidenhän pitäs ottaa rasitusta vastaan lähinnä sivuttaissuunnassa, ja nyt "tyhjät kohdat" oli sivuilla. En ole varma, onko akseli hakannut ne tangotkin kelvottomiksi, koska ne reiät, joihin puslat tulee, on soikeat, ei uskoisi, että kuuluisi olla..
Kattoikkunan alumiinikehyksestä on muuten toisen puolen saranan kohta lohjennut irti, jolla saattaa olla jotain tekemistä vuotamisen kanssa :/ Aika paha korhata.. Kehys on vielä kiinni ristipääruuveilla, jotka ovat hapettuneet jumiin. Irralleen jos sen saisi, ehjänä voisi yrittää rakentaa uuden techno-weldillä tai jollain. Jos uusia ikkunoita saa jostain järkihintaan, niin saa ehdotella niitäkin.
Nämä on sudittu Inerta 5 epoksimaalilla, jolla on tarkoitus käydä pitkälti koko auto läpi. Saman väristä, kun Biltsun ruostesuojamaalikin, mutta ruostesuojaominaisuudet pitäs olla eri luokkaa. Maalasin samalla pari kallistuksenvakaajaakin, jos laittaa tuplavakaajat.



Kuskin puolelta takaa, jousen yläpään tienoilta panhardin kiinnitysraudasta löyty hiukan pehmeääkin vielä, mutta ei paha.
