"Mitään" ole viikolla saanut taas aikaiseksi.
Alkuviikosta vaihdoin kardaanin takaristikon Sprinterin heavy duty-niveleen. Aiemmin vaihdettu tarvike oli väljä jo 150km ajon jälkeen, ennen mailia

Irto kardaanin takapätkään hommasin molemmat uudet nivelet. Vaikka kumpikin takapätkä on rakenteeltaan sama(kaksi erikokoista putkea vulkanoitu yhteen), on toisessa isommat ristikot. Nyt kokonaan uusilla nivelillä hävisi voimansiirrosta melkein kaikki värinät joita aiemmin oli. Testiksi ostin Redlinen punaista nivel/laakerirasvaa. Etupätkään uusi ristikko vaihdettava myös, siinä on pieni välys.
Etujarrulevyt meni vaihtoon, oikeasta etulevystä oli epäilys jo talvella ja nyt uusilla paloilla(YellowStuff) tuli aivan selväksi. Oli niin kiero että koko auto ravistaa kovemmassa jarrutuksessa. Vakiot Brembot tilalle ja hyvin pelaa. Samalla tiukkasin toisen etupyöränlaakerin.
Federalit tulivat sopivasti perjantaina ja laitoin ne eilen vanteelle. Eilen alkuillasta aloitin etupään pohjan tasoitusjuttuja. Lisähuuli oli aiemmin vain poraruuveilla kiinni spoilerissa tukien lisäksi. Nyt tein peltisuikaleet spoilerinreunan päälle joihin hitsasin mutterit kiinni. Alapuolelta kiinnitys M6 pultilla. Jos huuli lähtee, lähtee spoilerikin

Tein keskelle isomman pellin, heppasin pienet kulmat yläpuolelle antamaan poikittaistukea(hitsit näkyy kuvissa). Reunoille pienemmät palat ja niiden alle vielä lätkät ilmanohjaimiksi pyörien eteen. Reunapellin ja sisälokarin väliin laitoin pienet palat, ettei kivet ja isommat roskat pääse peltien päälle. Olihan se yöllä valmis

Jarrujen jäähdytykselle ois tehtävä rakennelmaan vielä ilmakanavat, siihen ei ollut enää intoa. Ja jatkoa ajatellen muutan kaikki mahdolliset harvakierteiset pultit läpipultiksi kiinteäksi hitsatulla vastamutterilla. Jos joskus sattuu pultti irtoamaan niin ei ole kenenkään renkaasta läpi.
Semmonen siitä tuli:

Ja muut kuvat
täällä.
Tänään kävin vähän Motoparkissa testaamassa tuleeko siitä mitään. Taas melkein vuosi aikaa edelliskerrasta, semmosta härväämistähän se taas vähän oli. Mutta kotiin sieltä kuitenkin pääsi kuten oli mennytkin eli ajamalla. Ei oikein uskaltanut jättää jarrutuksia myöhälle ja osin sen takia varmaan jarrutkin aika pian lämpes. Toiselle kerralle otin keulasta pari ohjauspeltiä pois, muttei vaikuttanut se ainakaan jarruihin. Tarttis vaan ottaa lisää ajokierroksia että pääsis jälleen sinuiksi. Eikä pohjapeltien vaikutuksista suuremmissa nopeuksissa pystynyt oikein sanomaan sen suuremmin käytetyillä nopeuksilla. Pitäis saada +260 vauhtia, että tietäis onko eroa. Mutta onpa tehty nyt jatkoa varten.
Ensimmäisen kerran jälkeen nostin keulaa ja jäykistin etuiskareita 6 naksua,
mutta silti tahtoi mutkissa tolpat kolistella kierroksen jälkeen. Ihan kuin rata ois tullut mutkissa epätasaisemmaksi viime vuodesta. Ei kovin montaa kierrosta kestänyt pito Nankangeissa lämpeämisen jälkeen vaikka toiselle kerralle tiputin painetta pois. Saattaa olla että oli vieläkin liikaa. Unohtui inframittari kotiin, mutta näyttivät ottaneen ihan tasaisesti. Federalit tuntuivat pelaavan edessä vielä hyvin.
Nätisti se kulkee vielä 1,5bar paineellakin ja vetää puhtaasti. Epäilys oli miten kone toimii ratakäytössä, mutta kyllä joka tilanteeseen sopiva vaihde löytyy jos vaan jaksaa hämmentää

Tarttis vissiin radalle pari pykälää jäykemmät jouset keulaan ja jäykemmän etuvakaajan, vaikka 25mm. Mutta ei se tuollaisenaan mikään ratapeli kyllä ole. Ensimmäisellä vedolla ajelin yksin ja Racechrono näytti parhaaksi 1.46,3 ennen kuin takarenkaista lähti paras pito. Mutkissa missä sattuu ja hitaasti, suorilla vähän nopeammin.
Ulkoa lyhyt klippi mattijusin kuvaamana, alun luistelut vielä viileillä renkailla:
https://youtu.be/oDWHorWC8XoEnsimmäisen kerran itekin kuulee vähän millainen se on ulkoa. Eihän tuo kovin pahalta vaikuta

Jonkinlaista incaria tulee kunhan saan upattua.