Eilen maalasin konehuoneen roiskesuojapellin jottei näy niin pahasti alta ja laitoin paikoilleen. Toiselle bensapumpulle tein ohjauksen megalta ja laitoin 0,5bar ahdon kytkeytymispaineeksi. Tulipa kytkeytymistä testaillessa ilmi samalla, että se pumppu jonka johdon otin irti, on se joka meteliä on pitänyt. Ostin joku aika sitten Bilteman K-jetin pumpun ja vaihdoin sen tänään tilalle. Ei tarvinnut vaihtaa kuin pidempi tuloletku
(044:ssä liittimellä ja K-jet/LH-jet pumpuissa letku suoraan rungossa), painepuolen kara vanhasta ja johtoliittimet.
Muuta ohjelmaa tälle päivälle oli poikkeaminen Lappeenrannassa maililla. Kahden vedon lopputulos 251km/h molemmilla. Varttiaika ensimmäisessä 14,120s ja toisessa 13,900s. Nopeustavoite täyttyi just ja just.
Ensimmäisellä yrityksellä oli vajaa 70kg kyytiläinen(NBM) lisäpainona normiromppeiden sekä vararenkaan lisäksi. Kakkoselta ja kolmoselta isommalle vaihdot menivät turhan pitkälle ja lähtö muutenkin oli vähän mimmonen oli. Tuntui kovin tahmealta kiihtymään alussa ja ihmekö tuo kun paineet jäi alas. Vitosella nousi vähän korkeammalle, mutta sielläkin maks 1,35bar kohilla. Toiseen vetoo kyytiläinen jäi pois ja nostin ahtoja vähän. Muuten meni hyvin, mutta 1,5bar mappianturin raja tuli vastaan vaikka olin laittanut asetuksista rajoittimen nollille. Nelosella just ennen vitoselle vaihtoa rötäs vähän ja keskellä vitosen vetoa joutui nostamaan ja painamaan uudestaan samasta syystä.
Kone pelas hyvin, ei savuttanut ekstroja sen mitä ehti peilistä vilkuilemaan ja seos oli kohillaan. Vielä jäi siis parannettavaa seuraavaan kertaan. Isomman pakopesän vaihdan lähiaikoina ja sen jälkeen katellaan tarviiko isompaa cooleria.
Ekasta vedosta sisäkuvaa, NBM piti kameraa käsivaralla ja loppusanat tuli samalta suunnalta.
http://www.youtube.com/watch?v=eSe62Pl9AKQKarkeaa kuvaa kun ei jaksa täyslaatuisena upata, näkyy kumminkin ne tärkeimmät eli ahto, seos ja nopeusmittari. Tai no, nopeusmittari pohjas aika äkkiä ja näköjään alkoi menemään laskuissa sekaisin ihan lopussa
