530 kanteen ainakin oon ite tehnyt tuon tapaisia muutoksia:



Imukanava pienimmillään noin 34...35mm ulkomuistista heitettynä.
Pakokanavaan vaan ahtain kohta noin 27..28mm ja "sisäkurvi" niin pyöreäksi, sulavaksi kuin mahdollista tehdä.
Ja imuventtiilin pitopinta ihan ulkoreunaan. Saa samalla ulkokurviakin aavistuksen fiksummaks.
3-kulmaseetit. Ohjuri muotoiltuna ohjaamaan seosta enemmän tai vähemmän keskelle palotilaan.. ja sisäkurvi muotoiltu ja vähintäänkin sisäkurvin karhentanut kovametalliterällä (kuva kertoo enemmän).
Ideana siis hakea mahdollisimman paljon 'swirl' pyörteilyä seokselle palotilaan kulkeutuessa.
Tuossa vähän reippaammin muotoiltu kanavan ohjurin ympäristöä:

Palotila tosin ylläolevassa kannessa teki oletettavasti suurimman vaikutuksen.. sillä oli ylivoimaisesti parhaat vedot verrattuna aiempiin tekeleisiin. Ehkä sitä vielä pääsee testailemaan joku päivä taas.
Ainakin omien kokemuksien mukaan tuohon tyyliin tehdyt tuntuisi 'parhaiten' toimineen.. turbokäytöstä en tiedä, yhden kannen oli tarkoitus mennä turbokäyttöön mut ilmeisesti on jäänyt hyllylle odottelemaan.
Mielenkiintoista olis ollu tietää miten vaikuttaa nakutusherkkyyteen / ennakon "tarpeisiin" kun on haettu 'swirl' pyörteilyä selkeämmin.