Carcom Oy  Elekma

745 2,3 tic -90 koneen takaosasta öljytippoja

  • 2 Vastauksia
  • 1086 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa viles

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 23
  • www.vrcf.fi
745 2,3 tic -90 koneen takaosasta öljytippoja
« : 04.10.2013, 12:37:42 »
Hep! Eli jenkkivolvo on ostosta asti hivenen sotkinut öljyllä konehuonetta. Aloin tuossa eilettäin vaihtamaan nokka-akselin stefaa kun öljynvaihdon jälkeen alkoi vuoto haittaamaan (hävettämään). Tutkin konehuonetta ja näyttäis että koneen takaosasta, eli tuulilasin puolelta tulee öljytippaa. Oliskohan tuo nokka-akselin toinen tiiviste? Alfamerin mukaan pitäis vaihteisto irrottaa tuon tiivisteen takia..onnistuuko venttilikoppa ja nokka-akseli irrottamalla myös?

Lisäksi ajattelin jakopään vaihtaa samalla mutta pahalainen kampiakselin hihnapyörä ei lähde irti. Stefanhan saa vaihdettua vaikka hihnapyörä ja jakopään suojakotelon alaosa paikallaan ovatkin..ainakin näin järkeilin. Ei kai se kone pääse siitä pyörähtään? ???

Poissa viles

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 23
  • www.vrcf.fi
Vs: 745 2,3 tic -90 koneen takaosasta öljytippoja
« Vastaus #1 : 04.10.2013, 20:45:48 »
No sain kuitenkin sen kiilahihnapyöränkin irti ja uus stefa on paikallaan. Kerran olen aikaisemmin vaihtanut volvoon nokka-akselin tiivisteen enkä muista miten tiukka se oli paikalleen laitettaessa. Tuossa nimittäin tiiviste meni ihan sormivoimin tökkimällä arviolta samaan syvyyteen kuin paikallaan ollut tiiviste, eli miten tiukka se yleensä ottaen on?

The moose

  • Vieras
Vs: 745 2,3 tic -90 koneen takaosasta öljytippoja
« Vastaus #2 : 04.10.2013, 21:26:57 »
nokka akselin takapään stefaa ei ole. se stefa on virranjakajan sisällä ja jakajassa on rungossa 1 o-rengas ja jakajan akselin päässä toinen, huomattavasti pienempi ja sen vaikutus vuotoon melko vaatimaton ehkä jokin tärinän vaimennin lähinnä..

ja jos autossa ei ole kannen päässä jakajaa on kannen takapäässä tulppa. ja jakaja lohkossa pystyssä.

jos lootaa pitää irroitella niin silloin vaihdetaan kampiakselin tiiviste. stefoja kannattaa sitten ihan oikeesti ostaa volvo tiskiltä.

 

Proturbo  Autodiagnoosi