noniin..nyt pidetään taukoa pellityksestä..tuli ns. välikyllästyminen ja auto tuupattiin ulos pressun alle odottelemaan hiukan myöhempiä aikoja ja väillä teen moottori hommia. Tallin sähköjäkin tarvis laitella.
Tuossa nyt pari kuvaa hitsaushommista vielä:

Tohon vielä lisänä n.30x30cm paikka..eli paljoa kadetin peltiä ei jäänyt..vaikka vähemmällä ois päässy ku ois laikannu koko pohjan auki ja tehny yhestä isosta palasta.

kylläpäs se kuva vääristääkin. Penkki ja ratti ei ihan tollasessa linjassa ole


ja hydraulikässäri minkä toiminto on jo tuhoon tuomittu, mutta ennen en tee mitään tolle kun käytännössä totean ettei omegan pääsylkky tossa toimi

Tosiaan moottori hommia teen pikkuhiljaa että mielenkiinto säilyy

eilen otin auki B200F moottorin ja tuolla aiemmin jo kun arvuuteltiin noita mäntiä niin ainakin nuo on n.0,5mm montulla..niinkun on noi toisen äffä mottorin männätkin.
Eli tarkotuksena on että vien männät ja lohkon kaverille joka sorvaa männät tasalakisiksi, sekä lohkosta ottaa siivua pois niin että saadaan mukit hieman yli dekkipinnan.
Lisäksi perusremppa, voipi olla että runkolaakereita en vaihda mutta kk-laakerit olivat aika valmiin näköset.
Kannen kaivan itse ja aihiona käytän 530 kantta, johon tulee pösön kupit ja hitsinokka+säädettävä nokkapyörä.