Tuli tuossa konehuoneesta kaikki pienet letkut vaihdettu, ja aika haperoa ne kyllä olikin. Lähinnä TCV:n letkut, sekä by-pass ja hukkaportin letkut tuli vaihdettua.
Myös EVAP (tai mikä bensahöyryjen kierrätys pönttö onkaan) letku oli aika huonossa kunnosa, joten sekin tuli vaihdettua. Siinä letkussa oli myös takaiskuventtiili, joka vuotaa. Eli periaatteessa ahdot karkaavat erästä letkua pitkin turbon imuletkuun.

Tuollainen, mistähän noita saisi. Siinä ei ole mitään osanumeroa, ja mitä lueskelin, niin Volvo myy vain koko letkusarjan, jossa on tuon venttiilin lisäksi paljon muutakin, kuin myös hintaa.
Eli, mistähän noita takaiskuventtiileitä saisi ja onko niillä jotain eroja, muuta kuin liitinkoot?
Myös kaasuläpän ajattelin ottaa irti ja putsailla, joten varmaankin sen ja imusarjan välinen tiiviste kannattaisi uusia. Mitähän ne maksavat ja missä?

EDIT: Niin ja tuli myös Hurmoksen vinkistä vaihdettua vaihteensiirtäjän kumipuslien tilalle kuulalaakerit, tuli heti paljon jämptimpi vaihteisto.