Hienoa, että liike maksaa, minulla ei ole yhtä hyvä tilanne. Toivottavasti alla oleva helpottaa jonkun kanssakumppanin tuskaa.
140 000 ajettu vm 2010 xc70 alkoi kahista takaa ja kahina paikannettiin perään. Ei vastaantuloa volvolta eikä mahdollisuutta vedota kuluttajasuojaan kun olen toinen omistaja. Koska artisti maksaa alkoi vaihtoehtojen etsintä n 4000 euron menoerälle (uusi perä volvolla maksaa 3543,86) (koska joku sitä kysyy: kyllä, perässä oli öjyä, jopa vaihdatin perän öljyt 120 000 huollossa ja kyllä, öljy oli todennäköisesti oikeaa, koska se oli ostettu Volvon varaosatiskiltä ja öljypullon kyljessä luki Volvo)
1. Vaihtoehto: korjaminen
On vaikea löytää korjaajaa Suomesta. Itse löysin ja perä purettiin. Kahinan syy oli pienen vetoakselin toisesta kartiorullalaakerin rullista pinta irronnut palasina. (Laakeri skf, made in germany). Remontin kulut: stefat volvolta 95€, vaihdettiin vain vetoakselin kaksi laakeria kun poskilaakerit ok, maksoivat 67€. Työstä kaveri otti 150€. Perä irrotettiin volvolla ja menee kiinni tänään (arvioitu työ n 3,5 tuntia eli n 500€), joten ohuesti jännittää onnistuiko remontti. Kerron lisää kun saan auton.
2. Vaihtoehto: peruskorjattu vaihtolaite
esim Helsten.se tarjoaaperuskorjattua takuu perää, hinta 1650€ eli allelaitettuna vähän yli 2000€. Helppo ja varma vaihtoehto
3. Vaihtoehto: peruskorjattu vaihtolaite Freelander 2
Sama perä kuin volvossa on Freelander2:ssa vm 2006-20014. Hakusana Freelander 2 differrential tuottaa hyvin tulosta. Perän valussa sama tuotenumero kuin minun volvossa en selvittänyt voiko välitykset olla eri, tuskinpa. Freelanderiin periä löytyy mm ebaystä josta peruskorjattu takuuperä oli halvimmillaan 395 puntaa. Erinomainen vaihtoehto (em pienellä lisäsävarmistuksella).
4. Vaihtoehto: Korjauta Latviassa
Latvialainen vaihteisto/voimansiirtokorjaamo RECRO lupasi korjata perän joko, jos se sinne lähetetään tai ajamalla paikan päälle, yö hotellissa ja seuraavana päivänä korjatulla autolla pois, kustannukset perän laitto 450€, perän irroitus ja asennus 220€, työllä on takuu. Sähköposteihin vastattiin heti ja asiallisesti. Keskustelupalstojen mukaan useampi suomalainen BMW on käynyt täällä "yön yli" vaihteistoremontissa hyvin tuloksin. Recroon on n 300 km Tallinnan satamasta. Olisin ajanut tänne ja tuonut kesäjuomat tullessani jos aikataulut olisi mahdollistaneet.
5. Vaihtoehto: Käytetty purkaamo-osa
Suomesta ei juuri tällä hetkellä löytynyt sopivaa purkuosaa. Ebaystä löytyi kaksi purkuosaa. Esim 116 000 ajetusta hinta n 600+postikulut. Tässä vaihtoehdossa tietenkin on pieni riski, onko kaikki ok, hyvää olisi ollut em vaihtoehdossa, että siinä oli Haldex mukana joka olisi jäänyt varaosaksi tai myytäväksi itselle ( sekin maksaa nimittäin volvolla n 3500€)
Muuta:
- Volvon omalla perän varaosanumerolla 36001787ei netistä oikein hyvin löydä vaihtoehtoja, mutta perän kyljessä olevalla tyyppinumerolla P1216638 jo löytyy (minun perässä kiinni olevan Haldexin tyyppi nro P30751697).
- tiivisteet perään löytyvät volvolta (mitään muuta perän osaa ei)
- laakerit ovat yleisiä ja löytyvät "laakerikaupasta"
- kun haet haulla Freelander 2 differential repair kit, löydät korjaussarjan perään jossa on kaikki perän laakerit ja tiivisteet, o-renkaat, pinion mutteri, öljyt (n 140puntaa). Korjaussarjaa myydään saatesanoin "tarvitset sen ennemmin tai myöhemmin"
- perän korjaus vaatii jonkin erikoistyökalun (minun kaveri teki sellaisen itselleen), joten työhön tarvitset ammattimiehen. löysin toisenkin joka olisi työn tehnyt (aikaa vain olisi mennyt kun töitä oli jemmassa) Hän arveli työn osuudeksi 350€
Lopuksi: Nyt kun on tehnyt salapoliisityötä asian eteen käy sääliksi niitä jotka eivät osaa tai halua muuta kuin ajaa autolla, ainakin volvon kohdalla se on kallista, itse jään nyt seuraamaan vaihteistoa ja samalla toivon kulmavaihteen kestävän, Haldeksin kaikki kertovat kestävän hyvin, toki pumpun uusinta tulee kohta. Väkisten joutuu eläkeläinen arvioimaan nelivedolla ajamisen mielekkyyttä suhteessa hintaan.
LOPPURAPORTTI:
Auto on ajossa ja perä on äänetön.
Kustannukset minun kohdallani:
Oman asentajan kulut: Perän purku ja kasaus 150,00, Stefat Volvolta (3 kpl)95,00, Pienen vetoakselin laakerit 2 kpl 67,00 (SKF ja KOYO)
Merkkiliikkeen kulut: Perän irrotus ja asennus: 286,88
Vetopyörästön öljyt: 20,52
4-pyörä suuntauksen tarkastus: 90,00
Koko peräremontti yhteensä: 709,40€
- tietenkin samalla vaihdatin myös Haldex öljyn ja suodattimen, mutta se ei kuulu varsinaisesti peräremonttiin (61,87€)