Carcom Oy  Elekma

240 b200f ongelma

  • 3 Vastauksia
  • 1279 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Roni U

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 4
  • www.vrcf.fi
240 b200f ongelma
« : 31.07.2014, 22:09:46 »
missä voisi olla vikaa kun vm.89 ruisku volvo b200f koneella ei saa bensaa eikä kipinää, bensapumput ei pyöri kun laittaa virrat päälle eikä rele naksu ollenkaan eikä pumput pyöri kun painaa suoraan releestä pumput päälle, lambdan merkki valo ei pala mittaristossa kun laittaa virrat päälle ja diagnoosiyksikkö ei näytä minkäänlaisia koodeja.
kaikki sulakkeet on tarkistettu.

Poissa raul

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 271
Vs: 240 b200f ongelma
« Vastaus #1 : 01.08.2014, 15:30:40 »
Tarkoititko että olet siis hyppylangalla tms kokeillut suoraan releen piuhasta eikä pyörittänyt? Entä antamalla virtaa suoraan painepumpulle?

Poissa Kaksnelikantti

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 64
  • www.vrcf.fi
Vs: 240 b200f ongelma
« Vastaus #2 : 01.08.2014, 16:28:50 »
Itellä teki saman kun ei saanut kunnon kosketusta se akun +napaan tuleva ohuempi johto. Ei palanut lambda valo ja kun se sitten alko palamaan auto lähti normaalisti käyntiin.

Poissa Roni U

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 4
  • www.vrcf.fi
Vs: 240 b200f ongelma
« Vastaus #3 : 01.08.2014, 21:49:02 »
olen kokeillut laittaa hyppylangalla sulakkeista ja avannut releen ja sieltä koittanut mutta ei pyöri. sen ohuemman punaisen johdon puhdistin ja kiristin myös sen sulake ja sulakepesä on uusittu.
vika on siis ollut muutamia kuukausia kun auto on ollut seisonnassa. kerran kun tutkittiin autoa niin lähti muutamana päivä käyntiin ja toimi suht normaalisti mutta kun ei silloin tiedetty mitä sille tehtiin että lähti käyntiin eikä löydetty vikaa. suoraan pumpulle en ole vielä koittanut antaa virtaa kun pumput ovat  pyörineet aina ennen kun on laittanut hyppylangalla mutta eivät ole pyörineet kun on laittanut virrat päälle ja rele on kyllä ennen naksunut.

 

Samppasport  Futurez