Selvittelin Corsan vesivuotoja eilen. Etumatkustajan jalkatilassa on ollut välillä pieni määrä vettä ja muutamana aamuna ikkunat ovat meinanneet vetää huuruun. Ilmastoinnin käynnistäminen on kyllä hävittänyt huurut tehokkaasti, mutta ilman sitä tilanne on vaikuttanut aika huolestuttavalta.
Takakontissakin on ollut kosteusongelmaa ilmeisesti jo pitempään. Verhoilu on mennyt kamalaan kuntoon, pitää katsoa saako sitä vielä pelastettua.
Otin pois keskikonsolin, hanskalokeron, jalkatilan verhoilumuovit ja sisäilman suodattimen. Kuvassa meneillään uuden suodattimen sovittelu - mites päin tämä kuuluukaan olla...

Jalkatilan ilmanohjain vielä pois paikaltaan, ja sinne se sujahtaa. Tuo ilmanohjain on muuten erinomaisen hyvin suunniteltu, varsinkin talvella mukava kun puhaltaa lämmintä tasaisesti koko jalkatilan leveydeltä. Ja kuskin puolella on vastaava.

Kurkkasin tuonne suodattimen koloon, näytti siltä että suodatin ei mitenkään voi asettua sinne tiiviisti - perällä näkyi tasaisen pinnan sijaan mm. ilmastoinnin kennon putket. Suodatin asettuu muutenkin aika lähelle kennoa, eli luultavasti kastuu ilmastointia käytettäessä. Vanha suodatin näytti olevan tukevasti homeessa, ja haisikin aika hirveälle:

Autolla ajellessa en ihme kyllä havainnut minkäänlaista homeen hajua. Kesän mittaan tuolla vänkärin jalkatilassa oli aina välillä pieni määrä vettä, liekö ollut ilmastoinnin kondenssia. Eilen en löytänyt mistään minkäänlaista kosteutta. Kondenssiveden poistoletku oli paikoillaan ja kokeilin puhaltamalla että ei ollut tukossakaan. Se on tuo kuvissa näkyvä musta kumiletku, joka katoaa verhoilun taakse.
Suodattimen kannen yläklipsi oli rikottu ja yläpää oli varmistettu tahmealla bitumimassalla. Rapsuttelin massat pois ja laitoin rautalankapatentin:


Ihan toimiva tuli ja kansi pysyy nyt hyvin paikallaan.
Yritin myös korjata pätkivää tupakansytytintä - hetki piti tuumailla miten se purkautuu... Sain lopulta ehjänä irti. Ei siinä mitään selkeää vikaa näkynyt, yksi liitinpinni oli jostain syystä hieman taittunut. Suoristin sen ja laitoin osat takaisin paikoilleen. Lopputuloksena kännykän lataus alkoi toimia ilman pätkimisiä, mutta liittimen valaistus pimeni

Takapuskurin otin taas irti ja laitoin uudet kidukset paikoilleen:

Aukkojen teippaaminen umpeen auttoi kyllä pitämään vedet pois kontista, mutta ilmanvaihto heikkeni dramaattisesti. Puhaltimen isompien nopeuksien käyttäminen paineisti kabiinin sen verran reippaasti, että ihan korvissa tuntui. Myös oven sulkeminen oli vaikeaa ja vaati enemmän voimaa mihin oli tottunut... Nyt menee paljon helpommin kiinni.
Sadepäiviä näyttää olevan tulossa, joten pian selvinnee pysyvätkö vedet auton ulkopuolella ja vieläkö ikkunat huurtuvat.
Luettelo vaihdetuista osista (21.8.2021 / 179410km):
Poistoilmaventtiili 2x GM 09177224 yht 45.59e
Raitisilmasuodatin Hengst E2939LC 12.79e