Aiheesta löytyy keskustelua autohifi-osiosta:
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=24419.0Noiden ohjeiden avulla asensin Rainbow-kaiutinsarjan ja vaimennusta etuoviin. Jakosuotimessa oli säätömahdollisuus diskanttien voimakkuudelle ja jätin sen oletusasentoon. Tällä asetuksella diskanttien voimakkuus oli selkeästi liian kova ajon aikana, mutta en jaksanut heti alkaa oviverhoilua irroittamaan säätämistä varten. Päätin sitten kokeilla taajuusvasteen mittailua ja suoristusta kytkemällä signaaliprosessorin Ipodin ja aux-liitännän väliin. Hyvin pian oli todettavissa, että radion sisäinen vahvistin ei (tietenkään) riitä mihinkään jos haluaa mataliakin ääniä kuulla.
Seuraavaksi olikin projektina selvittää, mihin väliin vahvistimen saisi kytkettyä ja mistä sille saisi virtaa sekä herätesignaalin. Etumatkustajan oven kynnyksen alta löytyy liitin, jossa on kaikkien neljän oven kaiutinkaapelit. Virransyötössä minulla oli tuuria: autoni on varustettu johtosarjalla, jossa on valmis 50A:n sulake ja syöttökaapeli matkustajan jalkatilaan asti vahvistinta varten. Nämä johdot jatkoin tavaratilan pohjan alle, johon sijoitin vahvistimen ja signaaliprosessorin.
Signaaliprosessori osaa käynnistyä, kun se saa äänisignaalia ja herättää sitten vahvistimen. Heräämiseen menee kuitenkin pieni hetki ja jos äänentoisto ei ole päällä, niin parkkitutkan tai driver supportin hälytysäänet saattavat viivästyä kriittisellä hetkellä. Tätä varten tarvittiin vielä erillinen heräte, joka varmistaa laitteiden päällä pysymisen aina kun auto on käynnissä. Heräte löytyi tavaratilan vasemman sivun sulakebokseilta, taisin käyttää takapenkin hieronnan tai jonkun vastaavan tyhjää sulakepaikkaa. Lopputulos toimii lähes täydellisesti. Joskus jos äänentoisto on ennen starttia käytössä, niin käynnistys mykistää vahvistimen muutamaksi sekunniksi. Tämä ei haittaa, koska startin jälkeen tärkein eli peruutustutka piippaa takakaiuttimien kautta ja ne ovat edelleen kiinni suoraan radiossa. Selvitystyötä, askartelua ja säätämistä tuossa projektissa oli kohtuullisen paljon ensikertalaiselle. Jos homma ei harrastusmielessä kiinnosta, niin se kannattaa teettää.
Lopputulokseen olen tyytyväinen. Alarajataajuus tuli säädettyä 40 Hz:n kohdalle, tuohon juuri pääsi Rainbow SL-C6.2 kaiutinsarjalla kun kuunteluvoimakkuus pysyy maltillisena. Ehkä tuosta taajuudesta jo puuttuu napakkuutta, ollaan kuitenkin jo kaiuttimen speksien ulkopuolella. Subwooferilla saisi siis lopputulosta vielä parannettua. Riittävän helppoa ja piilotettavaa subwooferia ei kuitenkaan löytynyt, joten tämä sai riittää tähän autoon. Etukäteen epäilin, että äänen laatu kärsii kulkiessaan AUX-liitännästä radion kaiutinliitäntöjen kautta tavaratilaan ja sieltä takaisin oviin, mutta tästä ei tullut ongelmaa. Signaaliprosessori katkaiseen maayhteyden, niin mitään hurinoitakaan ei pääse syntymään. Ja kyllä se radiokin kuulostaa paremmalta, ihme kyllä.