Omalla vastuulla kokeilemaan (oletuksena että moottorinohjaus ME7), mutta +12v pitäisi tulla pinniin 6. suoraan polttoainejärjestelmän releen ja sulakkeen kautta (vihreä-valkoinen johto). Pinnistä 5. (ruskea johto) mennään suoraan koriin. Pinnit 1-4 menevät ECMlle.
Jännitteen ETMlle saa siis syötettyä näistä pinneistä, mutta en tiedä vaikuttaako mittauksiin onko nuo ECMn johdot kiinni. Varmin mitata siten että autossa virrat päällä ja liitin normaalisti kiinni. Voinee tuota toki katsoa mitä tuloksia saa jos kääntelee käsin läppää pelkät pinnit 5. ja 6. ollessa kytkettynä. Läppä tuskin kaasunpolkimen mukaan liikkuu jos ei kaikki ole kiinni ja virrat päällä.
Mittaustapa ja paikka tuntuu vähän vaihtelevan riippuen siitä onko Sacerin musta johto kiinni vai ei. Joissain ohjeissa mitataan ennen kuin tuo "Ei Sacer" -puoli irtikytketään ja johto kolvataan sinne, ja tätä jännitettä verrataan Sacer-puolen jännitteeseen. Haetaan vastaavat jännitteet molemmille puolille magneetin asentoa kääntäen.
"You measure the voltage across pin 1 & 3 on the Sacer side and compare it to the voltage across pins 4 & 2 on the non- Sacer side with the original sensor reconnected and the black lead hanging loose."Toisissa ohjeissa taas mitataan tuo "Ei Sacer" -puoli irtikytkettynä ja johto kolvattuna. Tästä käsittääkseni suurin osa kuvista ja tuo taulukko jota lainataan.
Linkki kuvaan ja ohjeeseen. Taulukon yhteydessä on ohje siitä, että mittaukset on suoritettu avain II-asennossa ja mittarin miinuspuoli rungossa. Mittaukset on suoritetty Sacerin puolelta alimmasta pinnistä ja toiselta puolelta toisiksi alimmasta pinnistä sekä irtikytketystä pinnistä kolmella eri läpän asennolla.
Huomattava on taulukon alla oleva maininta "This is not good. Sacer was giving me 0.2V less", eli taulukon arvoja ei voida käyttää vertailuarvoina kuin korkeintaan alimmalta riviltä. Sacer antoi n. 0.2v liian alhaisia lukemia kaikilla kaasun asennoilla molemmilla sensoreilla.
Molemmilla mittaustavoilla korjaus suoritetaan kääntämällä magneetin asentoa. Ilmeisesti kääntämällä vastapäivään Sacerin jännitettä kasvatetaan ja kääntämällä myötäpäivään lasketaan. Magneetin säädön vuoksi tuo Sacer-puoli kannattaa kasata "valeeseen" eli taivutella väkäset siten että ottavat Saceriin kiinni, mutta jättää kolvaamatta. Jos mitataan alemmalla metodilla johto kiinni kolvattuna, ei sitä kannata lyhentää.
Itsehän en siis tätä ole tehnyt, joten ohjeiden perusteella mutuilen.