Ei ole talvisäilössäkään tämä näpräilyltä välttynyt. Kartturin penkin taakse laitoin kiskojen jatkeen päälle levyn johon käypi tennari/korkokenkä paremmin takapenkille kuljettaessa, aiemmin oli hieman ilkeä pykälä siinä kiskojen takana. Askelman päälle laitoin vielä palan kuramattoa niin ei ole liukas ja saa heitettyä sillä hiekat pihalle.
Reunaan laitoin varmaan kymmenkunta vuotta nurkissa pyörineen kynnyskoristeen joka on ehkä 960 mallista lähtöisin. Tuolta askelman alta toimii nyt sit vielä takajalkotilan puhallus.

Taannoin oltiin veljelle hakemassa osia niin tarttui itselle matkaan tuollaset 7x15" kokoiset Compomotiven tekeleet.
Vaativat jonkin verran fiksaamista, pitää nyt sit kattoa käyvätkö tämän alla vai meneekö suoraan muihin laitteisiin.

Samalla investoin 940 mallin kojelaudan jalomuovit, nekään ei ihan A1 kuntoset. Kun rupesin niitä tähän mallailemaan niin pitihän ne sitten paikalleen asti askarrella.
Vasen kävi ihan suoraan paitsi että vaihdoin siihen vanhemman mallin taustavalo/symboli paneelin.
Lämmönsäätimien kohdalla olikin sitten enemmän eroa, tuo pystyrivahan siitä puuttuu ja lisäksi ysin paneelissa aukko on näköjään 4mm korkeampi kuin seiskan, osa kiinnikkeistä ei käy kohilleen ja näkyviin jäi kohtia jotka kuuluisi jäädä tämän paneelin alle piiloon. Siihen vaivaan veistelin karmiteipistä tuollasen kehyksen. Eihän se ihan näyttelytasoa ole mutta saa nyt ainakin toistaiseksi jäädä tuollaisekseen.

Lankun kuusiovisesta seiskasta ideoituna asensin taakse kulmavalot, 300 sarjan etupuskurin vilkkujen johtosarjanpätkät 5w lasikantapolttimoineen käyvät näköjään siihen virkaan.
Sitten iski visio lisäjarruvalosta, tässä kun ei ole ilmeisesti koskaan sellasta ollut niin nyt on tuplana. Laitoin hyppyjohdot jarruvalojen kannoista takasumareille, näin nekin syttyy jarrua painettaessa. Sumaritkin saa tarvittaessa vielä toimintaan, leimallehan tuo kytkös on sit hetkeksi poistettava. Luulisihan tuon nyt kuitenkin peräänajon riskiä vähentävän..
