Enkuissa (ja vissiin myös ruotsissa) on paja mitkä tekee uudet pinnotukset pyttyihin. Aika paljon käyttävät lohkoja siellä, varsinkin onnekkaat 320si omistajat. Eli hinta ei vissiin mahdoton.
Pinnotehan on itsessään todella vahva ja kulutusta kestävä, paitsi kun tulee sytkäongelmia (tai vastaavia) niin raaka bensa tuhoaa herkästi pinnotteen hetkessä.
Eli vinkkinä kun ostaa bmw:tä pitää öljynsuodattimeen kurkistaa onko öljy harmaata... 
Tuo lohko taitaa olla jo niin paha, että pinnoitus ei auta. Putkitusta selvittelin, mutta hintaa olisi tullut yhtä paljon, kun uudelle lohkollekin.
Onhan tuon konen kanssa sattunu jotain koska tuntuu ettei edes bimmeri noin huono ole että toi olisi ominaisuus. Mikä bimmerin kasi toi on ?
Ominaisuudeksi voitaneen lukea, että sylintereihin tulee pystysuuntaisia naarmuja, kun mäntien laessa oleva pinnoite hilseilee irti ja menee männän ja sylinterin väliin, mutta tämä on tosiaan jotain muuta.
Kone on 2000 mallisesta M5:sta ja tuntee tyypin S62B50.