Noniin nyt on saatu melkein kaikki palikat kiinni. Sytkäboksi ja lastut paikallaan. Hukkaportti asettui melko kivuttomasti, joskin ei tullut eroa juurikaan edelliseen porttiin. Ennenkuin sitten irroitin hukkaputken ja kokeilin, jopas asettui paineet.. tai ahtopaineen kipuaminen on paljon hitaampaa säätöarvon jälkeen. Pitänee tehdä seuraava hukkaputki pakoputkeen.. Ei mene enää isompi putki järkevään paikkaan.
Huomattavaa eroa noilla lastuilla ei tullut menopuoleen, mutta muutos parempaan kuitenkin. Kone ei vaikuttanut käyvän enää niin kuumana, pakosarja ei helottanut punaisena kuin ihan miedosti kiihdytyksen jälkeen(minkä pitäsi olla normaalia peltisarjalla), moottori vastaa kaasuun nopeammin ja kone röpötti vähemmän, seokset alipaineella muuttuivat siitä 14,5AFR ---> 16AFR pintaan ja niin pois päin. Seokset nyt melko hyvät yhden illan perusteella. Rajoitin nousi 6800rpm.
Perjantai aamuna ennen kun kerkesin noita lastuja laittaa, niin paukahti dp. Aikamoisen paukun laski putkesta ja sitte rupes surisemaan. Eli dp-laipan hitsaus petti. Joko syynä huono hitsaaja(minä!), tai sitten aika ohkaiseksi käynyt seinämä pinnapulttien kohdalla(liian iso putki sovitettu pieneen laippaan--->pinnapulttien mutterit ei mahdu paikalleen ilman sauman/seinämän hiomista). Sain korjattua kyllä, mutta eiköhän sinne reikä jäänyt vielä.

No pitää käyttää taas auki ja yrittää paikata. Samalla voisi sen jalometallimirrin hitsata kiinni ja öljynpainemittaria vois taas sumplata paikoilleen.. Pitäisi vaan y-haarotin saada sinne kellolle/mittarille.