Tervehdys kaikille,
Yritin haeskella josko tälle aiheelle olisi oma säikeensä mutta en löytänyt. Modet siirtäkööt jos tarvetta!
Eli saako Volvon "genuine parts" euroopan nettikaupoista järkevämmällä hinnalla kuin marmoritiskiltä siniseltä?
Tai sitten Ruotsista?
Pikainen googlettaminen osoitti, että USA:ssa vaikka kuinka monta puotia joilla hinnat järkevät. Tulee kuitenkin rahtikustannuksia + ALV eli Euroopasta mieluummin tilaisi. Vertailun vuoksi kuitenkin alkuperäiset iskari jotain 90 taalaa kun kotimaan siniseltä 190 emua.. (Volvo V70D5 vm. 2007)
Tokihan periaattessa laadukkaita varaosipuoteja on netissä vaikka kuinka paljon, mutta kun ei aina jaksaisi vekkuloida ja selvittää mikä on kulloinkin se ns. "laadukas varaosa".. mieluummin maksan kovemman hinnan "genuine partsista" jos hinta on jotensakin tolkullinen.
Sinisellä ei vaan mielestäni ole useinkaan "tolkullinen hinta" vaan varaosa on tyypillisesti 2 tai 3 kertaa kalliimpi kuin se ns. "laadukas varaosa".
Tästä syystä olisi mukava jos löytyisi joku eurooppalainen nettikauppa joka selkeästi myisi "genuine partseja" mutta vähän tolkullisempaan hintaan kuin suomalainen marmoritiski. Hankala suosia kotimaista merkkiliikettä jos satkun tuota on kaksi tai kolmesataa merkkiliikkeessä sinisellä..
