Kiinteän massavauhtipyörän kanssa on vähän niin ja näin. Tuntuu siltä, että mielipiteitä on tasan niin monta kuin keneltä kysyy.
Kaksoismassavauhtipyörän tarkoitus on vähentää tärinöitä / värinöitä ja sujuvoittaa vaihteenvaihtoja. Usein kaksoismassavauhtipyörän kaverina moottorin toisessa päässä on massavaimennettu kiilahihnapyörä josta lähtee apulaitehihna joka pyörittää sekä ilmastointia, ohjaustehostinta (perinteistä) ja laturia. Tämä massavaimennettu kiilahihnapyörä on myös kuluvaa kampetta, ja joidenkin mukaan tämä massavaimennettu kiilahihnapyörä kuluu entistä nopeammin kun koneessa on kiinteä vauhtipyörä.
Jotkut sanovat, että laittamalla tilalle kiinteän vauhtipyörän, se aiheuttaa erimoisia värinöitä kampiakseliin ja sitäkautta koko moottoriin. Ja sitäkautta muu moottorin kestävyys kärsii.
Jotkut taas sanovat, ettei ole mitään merkitystä, pelaa niinkuin ennenkin - jotkut väittävät että ehkä jopa paremmin siis vaihteiden vaihdon suhteen.
Yhden ainoan tapauksen tiedän, VAG leiristä, jossa moottori oli porsinut. Tämä tapahtui eräälle työkaverilleni. Diesel-Passatissa oli laitettu kiinteä massavauhtipyörä kaksoismassalaisen tilalle. Kaveri hankki kokonaan toisen moottorin, käytetyn. MUTTA: tietääkseni kaveri ei ole vielä avannut vanhaa konetta, että 100% varmaa tietoa ei ole onko massavauhtipyörä ollut osasyy koneen hajoamiseen, ja että mikä siellä oikeasti on hajonnut. Itse en ole noihin sakemanneihin niin sekaantunut, enkä sekaannu, mutta ilmeisesti juuri tässä Passatin dieselissä koneen hajoamisen syynä voi olla muutama muukin, esimerkkinä öljypumpun kuuskulmamuotoinen käyttöakseli joka aikaamyöten kuluu.
Itse en ehkä laittaisi kiinteää massavauhtipyörää, en ottaisi sitä riskiä että mahdollisesti siitä johtaa jotain ihme värinöitä / tärinöitä koko koneeseen ja sitäkautta koko koneen kilometrikestävyys heikentyisi.
Ennustettavuus on vähän heikko, sitä ei auta kun seurata. Mutta jos vähänkin osaa ääniä kuunnella, sen kyllä ihan varmasti erottaa kun se rupeaa kunnolla ääntämään. Parhaiten seuranta onnistuu aamulla ennen töihinlähtöä kun käy laittamassa autoa käyntiin ja vähän kuulostelee esim. kuskin ovi auki että mitä sillä konehuoneella on tänään sanottavaa.