Hankin muutama kuukausi sitten V70 2.4D:n vm-08 automaattivaihteistolla (uus koppanen). Aikaisempi oli V70 D5 vm-02 manuaalina. Ostin auton tuttavaltani pitkästä matka-ajosta (yli 200 km päivässä työmatka ajoa).
Ensinnäkin on kerrottava, että on kulutus noin 2 litraa satasella suurempi (siis tarkoin mitattu, ei ajotietokoneelta, vanhalla meni 5,2 ja uudella 7,2 vaikka ajaisi kuinka maltilla, vanhalla sai surutta painaa menemään).
Automaatti vaihtaa nätisti mutta koska autolla on nyt ajettu noin 195.000 km eikä automaattivaihteiston öljyjä ole vaihdettu, kävin sinisellä kysymässä vaihtoa. Kyseisen auton historian tarkoin tunteva töiden vastaanottaja ei enää suositellut öljynvaihtoa kun sitä ei ole tehty ensimmäisen 100.000 km aikana. Sanoi että moni Volvo on jäänyt ”pukille” kun moskat on lähtenyt liikkeelle kun öljyt enemmän ajetussa autossa on vaihdettu. Ei suositellut enää vaihtamaan öljyjä vaan ajamaan, kuulemma kestää vaikka 500.000 km tai laukeaa heti!
Täällä on paljon kertomuksia öljynvaihdon tarpeesta, mutta ei kirjoituksia siitä että moskat olisi lähtenyt liikkeelle öljynvaihdon yhteydessä, kuten sinisen töiden vastaanotto varoitteli.
Kuinka todellisena riskinä on pilata (kun moskat lähtevät liikkeelle) hyvin toimiva vaihteisto öljynvaihdolla?
Senhän ymmärtää, että onnistuessaan öljynvaihdosta voi olla pelkkää hyötyä.