Elekma  Autoracing

850 ei välillä käynnisty ennen kuin starttaa vaihde päällä?

  • 2 Vastauksia
  • 1442 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Vesa.H

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 16
  • www.vrcf.fi
Tällainen ihmevika nyt. Pari kertaa nyt tehnyt viimeaikoina, että ei lähde käyntiin, pyörittää kyllä. Eka kerralla kun tämän teki, niin hörähti toimimaan kun starttautin vaihde päällä. Oli siinä yritellessä valunut parkissa taaksepäin, niin jouduin "siirtämään" autoa ja ihmeparantuminen tapahtui. Nyt teki taas saman. Ajattelin taas kokeilla samaa, että vaihde päälle ja kytkin ylös. Hörähti heti ja pukkasi vähän parkkipaikan aitaakin mokoma pässi.  :)

Vehje on ihan karvalakki 850 -95 bensavehje manuaalilootalla
« Viimeksi muokattu: 22.09.2016, 09:13:55 kirjoittanut Vesa.H »

Poissa hessu80

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 2903
En kyseistä kulkinetta tunne, mutta oire saattaisi viitata kampiakselin asentotunnistimeen. Vähän kun moottori heilahtaa niin kytkee taas. Toisaalta voi olla moni muukin kytkentä huono, joka korjaantuu moottorin ja vaihteiston heilahduksen takia. Anopin reilussa oli tuo eka vaiva, joka korjaantui samalla tavalla.
V90 D3 AWD Business Inscription aut -18, V40 D2 business aut -16

Poissa Vesa.H

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 16
  • www.vrcf.fi
Mjoo. Jotenkin se viittaa tosiaan siihen että joku pitää nytkähtää. Sätkiihän se kone kyllä startatessa, mutta jotain se tekee kai enemmän kun vaihteella loikkauttaa.

Oikein oiva hetki kenkkuilla kun on muuttokin lähiaikoina. Pellin alle ei jouda ja auto on aika pakko olla käytössä. Täytyy uhrata Volvojumalille, että kulkisi vielä edes reilun viikon  :(

 

Elekma  Autoracing