Tervehdys kaikille!
Näin uutena forumin kirjoittelijana kiitän ensinnäkin kaikkia forumilaisia isosta avusta vanhan ruotsinraudan ongelmien selättämiseksi. Vanhaan autoon mahtuu kaikenlaisia iän ja ominaisuuksien mukanaan tuomia haasteita ja monen monta korjausurakkaa on selvitetty pelkästään vierailijan statuksella forumin vanhoja threadeja lukemalla ja kokeneiden neuvoja noudattamalla.
Omassa autossani on ollut jo jonkun aikaa seuraava ongelma: Laturin hihna kuluu/hajoaa huolestuttavan tiheään. 10-15 000km on riskirajoilla hihnan keston suhteen. Hampaita häviää ja lopulta hihna lakkaa pyörittämästä laturia -> muutama hihnanvaihto tien päällä. Laturi on uusittu pari vuotta sitten (ongelma ollut jo edeltävällä laturilla), linjaukset on tarkistettu muutamaan kertaan (hihnan pitäisi kulkea suoraan), sekä moottorin puolen hihnapyörä tarkistettu rosojen tai muiden vaurioiden varalta. Taisin kerran jopa varovasti vesihiomapaperilla siloitellakin sitä, liekö tehnyt enemmän haittaa... Hihnamerkkiä on vaihdeltu ilman merkittäviä eroja, nyt lähtee taas Gatesin hihna pois ja Contin hihna tilalle.
Auto on vm. 98 sedan B230FK-pikkuturbolla ja muuten luotettavia kilometrejä kertynyt nyt 450 000. Auton ikä ja tehty matka toki vaikuttaa tilanteeseen, eikä tuo ole mikään katastrofaalinen ongelma. Tympii vain välillä säätää yhden hihnan takia ylimääräistä. Koska autossa on ilmastointi, laturin hihnanvaihto on vielä mukavampaa. Se laturin löysääminen ja hihnanvaihto vie kymmenen minuuttia, mutta tuo ilmastoinnin kompuran löysyttäminen ja sen hihnan poisto tieltä vie tuplasti pidempään tien penkalla maaten.
Onko muilla ollut vastaavia ongelmia ja jos on, miten niistä on selvitty? Samaten kaikki vinkit otetaan vastaan, tosin sillä rajoituksella etten ole mikään huippumekaanikko eikä aika saati taidot riitä hirveän monimutkaisiin korjauksiin. Onneksi nämä vanhat volvot ovat riittävän yksinkertaisia yksinkertaiselle miehelle
