Myydään Poikkeuksellisen kaunis ja uskollinen Miss Ruotsi vuodelta 1993. Ruotsalaista autosuunnittelua parhaimmillaan! TODELLA siisti ulkoa ja sisältä. Sisusta hyvä kuntoinen sininen kangas.
Tätä yksilöä on pidetty tosi hyvin! Kulkee kuin nuorikko keväällä. Kolmannelta omistajalta ja edelliset hyvin tiedossa! On tällä keritty mennä jo kuuhun ja takaisin, mutta vielä on monta avaruusseikkailua jäljellä.
Moottori B230FD
Laatikko M47 kovalla vitosella
Katsastettu ilman huomautuksia tammikuussa 2017, katsarikin kehui autoa poikkeuksellisen hyvä kuntoiseksi ikäisekseen. Päästöistäkin kirkaasti läpi!
Huollettu niinkuin pitääkin, öljyt ja suodatin vaihdettu viimeistään 10tkm välein, viimeisin vaihto 307200km (samalla ilmansuodatin)
Vaihteisto ja peräöljyt 298400km
Jakopää ja vesipumppu tehty 2015/282545km eli ajaa vielä pitkään.
20.4.17 käyty nelipyöräsuuntauksessa
Pesty säännöllisesti KÄSIN (EI ole viety autopesuloihin).
Sisusta on juuri pesty kokonaan, penkit on pesty märkäimurilla, lattiamatto imuroitu ja kuramatot pesty.
Pohja ja kotelot on öljytty joka syksy, pohja on TODELLA hyvässä kunnossa, ei ole ruostetta missään!
Muuta vaihettua osaa
-Etu ja sivu vilkut vaihdettu kirkkaisiin, Takavalot kirkkailla vilkuilla ovat uudet myös!
-Kierroslukumittari ja pikkukello
-Lambda-anturi (bosch) 305tkm
-Koko tankkilaite, siirtopumppu ja bensan suodattimet 300tkm
-Jarrupalat viime kesänä joka nurkkaan
-Ajovalojen heijastimet
Autohan on muutettu käyttämään halpaa RE85 etanolipolttoainetta, pellin alta löytyy Fuelflex finland etanolikonvertteri mitä pystyy haluamallaan tavalla säätämään helposti tietokoneella eli saa nappia painamalla ajettua vaikka bensalla jos haluaa.
Vaihdettu myös hieman isommat suuttimet (Saabista, 250cc/min) ja säädettävä bensapaineensäädin mittarilla. Tällä hetkellä tankissa 100% RE85 ja hyvin pelittää.
Niin ja onhan tämä yksilö nähty TV:ssäkin.
https://www.youtube.com/watch?v=SVJ3BIBws6cKesärenkaina on yhden kesän ajetut Bridgestone Turanzat volvon omilla 15" alumiinivanteilla, Talvirenkaat 14" pellivanteilla, talvirenkaat tyydyttävät.
Kontista löytyy Bull audion 12" subbari ja 400W vahvistin.
Muuta plussaa:
+RUOSTEETON
+Ei mitään vikoja, kaikki toimii
+Autossa EI ole tupakoitu!
+Hyvä kuntoinen maalipinta, Ei lommoja eikä mitään isompiakaan jälkiä
+Lähes alkuperäinen
+Leimaa 2/18
+Kahdelle lisävalolle valmius
Mukaan saa kaikennäköistä osaa mm. kahdet rosterikapselit peltivanteille ja kromikehät, Toiset vilkut ja takavalot, kytkinvaijeria yms.
Halvemman voit löytää, mutta parempaa et!
Ota yhteyttä ja kysy lisää,
Armeijan vuoksi vähän rajallinen mahdollisuus arkisin vastata puhelimeen. Laita viestiä niin sovitaan milloin soitellaan

Viikonloppuisin saa vapaasti soitella.
Vaihtuu ensisijaisesti käteiseen rahaan
Hinta foorumilaisille 2400€
Auto sijaitsee Seinäjoella
Kiinni saa YV:llä tai puhelimella Nol-Nel-Nol-Nol 168 013
nettiauton ilmoitus
https://www.nettiauto.com/volvo/240/8738597



