Tervehdys
Laitan tämän nyt tänne jos jollakulla olisi sattunut vaikka olemaan vastaava vika jossain toisessa Volvon mallissa.
Taannoin ostetussa V70 Bi-fuel -06:ssa on mystinen ajotietokoneen vika.
Info-rullaa vaihdettaessa ajotietokoneen ruutuun ei tule muuta tietoa kun bensan määrä tankissa. Joka toinen pyöritys antaa mustan tyhjän ruudun, joka toinen bensamittarin. Bensatoimisena ajettaessa sama juttu, mutta tämän lisäksi ajotietokone ilmoittaa (ruotsiksi) että "teillä on yksi lukematon viesti" mutta read-nappulan painallus ei anna lukea sitä. Myöskään reset-napin painamisella ei tapahdu yhtikäs mitään.
Auto kävi täällä tutussa Debil-autotalossa huollossa. Vaihtoivat vilkun viiksen ajotietokoneen nappuloineen. Ei auttanut, ei lähde toimimaan. Mitään tietoa ajotietokoneesta ei saa irti. Ei nopeuteen, polttoaineenkulutukseen tai ajomatkaan liittyviä tietoja. Tarkastivat Debilin puolesta vielä, että autossa on varmasti ajotietokone ja autojen tietojen perusteella näin kyllä on.
Tarkastivat vikamuistin, josta ei löytynyt mitään ajotietokoneeseen suoranaisesti liittyvää koodia. Olivat kovin ymmällään mikä toimintahäiriön tuottaa.
Löytyykö täältä sepiltä ja tietäjiltä ideoita? Kaikki otetaan mielenkiinnolla vastaan.