Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: rekmaster - 22.01.2025, 13:33:24

Otsikko: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: rekmaster - 22.01.2025, 13:33:24
Moikka,

Mun vuoden -95 B6304 koneella olevasta 960:sta vietiin katalalysaattori ja sen mukana myös lambda-anturi. Vaihdoin tilalle motonetistä ostetun kyseiseen autoon tarkoitetun katalysaattorin (https://www.motonet.fi/tuote/katalysaattori-13-4989?product=13-4989) sekä kaverilta saadun lambda-anturin.
Juuri ennen katalysaattorin menetystä auto meni katsastuksen päästömittauksesta helposti läpi, mutta vuosi sen jälkeen seuraavassa katsastuksessa tuli seuraava tulos:
(https://i.imgur.com/8hXP5z6.png)

Elikkä tyhjäkynnillä HC liian korkea ja kierroksilla CO% liian korkea, vaikka katsastaja antoi autolle vielä kunnolla kierroksia että katti olisi varmasti lämmin.
Kannattaako tota vikaa alkaa ekana selvittämään tosta kaverilta saadusta lamdasta tai motonetin katalysaattorista, koska ne on ainoat muuttujat tuon läpäistyn ja epäonnistuneen päästötestin välillä vai olisikohan vuoden aikana tullut autoon jotain muuta vikaa?
Autossa ei ole vikakoodeja ja ajossa tuntuu täysin normaalilta
Otsikko: Vs: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: Lankku - 22.01.2025, 14:19:48
Vaikuttaisi tarvikekatin ominaisuudelta eli heikkotehoisuudelta. Pitää olla kunnolla kuuma, että menee läpi. Yhdessä 960:ssä vaati uudella katilla lämpimällä koneella isoilla kierroksilla viitisen kilsaa ja usean minuutin huudattamisen mittarilla ennen kuin laski rajoihin. Bilteman kisakattikin toimi paljon paremmin.
Otsikko: Vs: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: Vauxi - 26.01.2025, 09:56:17
Kyllä joo. Kylmä tarvikekatti. Huudatusta, huudatusta ja huudatusta. Sitten äkkiä lappu.
Otsikko: Vs: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: rekmaster - 18.02.2025, 15:14:37
(https://i.imgur.com/KbIj0wI.png)

Vaihdoin varmuudeksi ensin lambda anturin uuteen ja vein korjaamolle päästömittaukseen jossa HC-arvo oli nyt kunnossa. Ajoin ennen korjaamoa pari kilsaa motaria kakkosella ja mekaanikko vielä huudatti jonkun aikaa ennen arvojen ottoa ja päästiin arvoihin mitkä mekaanikon milestä oli riittävät katsastukseen. Konttorilla sit selvisi että CO% on kierroksilla liian korkea, en sitten tiedä olisiko lisähuudatuksella tippunut oikeaan arvoon...

Eli tommonen bilteman kilpa-auton katti toimii paremmin, mites noi 1.5-4L tarkoitetut yleismalliset? Taidan ottaa seuraavaksi testiin.
Otsikko: Vs: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: laatikkovika - 18.02.2025, 16:15:27
(https://i.imgur.com/KbIj0wI.png)
Eli tommonen bilteman kilpa-auton katti toimii paremmin, mites noi 1.5-4L tarkoitetut yleismalliset? Taidan ottaa seuraavaksi testiin.
Sinuna en ottais, menee rahat ja vaiva hukkaan.
Suoraan vaan racekatti.
Otsikko: Vs: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: rekmaster - 18.02.2025, 18:20:47
Sinuna en ottais, menee rahat ja vaiva hukkaan.
Suoraan vaan racekatti.

https://www.biltema.fi/autoilu---mp/auton-varaosat/pakoputket-ja-tarvikkeet/katalysaattorit/katalysaattori-kilpa-autoihin-yleismallinen--2000021861

https://www.biltema.fi/autoilu---mp/auton-varaosat/pakoputket-ja-tarvikkeet/katalysaattorit/katalysaattori-bensiini-2000036170

Tuo kisakatti on 100 kennoinen ja normaali 400? Kuvittelin että suurempi määrä olisi parempi, mutta en kyllä tiedä kateista juuri mitään
Otsikko: Vs: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: Vauxi - 22.02.2025, 17:16:17
Mitä enemmän kennomateriaalia, sitä enemmän puhdistustehoa ja lämpömassaa. Eli 100-200 kennoinen kisakatti ei jarruta juuri yhtään pakokaasuvirtaa eikä myöskään pidä lämpöä yllä. Alkuperäisessä katalysaattorissa kennoluku oli siellä jossain 1200 tienoilla.
Otsikko: Vs: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: laatikkovika - 22.02.2025, 19:04:09
On näköjään biltemassa tullut lisäys tuon halvimman katin tietoihin, e-hyväksytty 1997 tai aikaisemmin valmistettuihin autoihin. Kennoista ei puhuta mitään.
Joku aika sitten ei ollut tuota tietoa niin varmaan on palautetta tullut kun on kokeiltu tuota uudempiin.

Mutta joo, pistää mitä tykkää, onhan niillä kiva kokeilla. :)

Keraamisiahan nää on niin aina on hankalaa saada kuumaksi mittaukseen.
Otsikko: Vs: Volvo 960 päästöt pielessä
Kirjoitti: rekmaster - 24.02.2025, 14:16:56
Laitoin bilteman 400-kennosen katin ja nyt meni helposti päästöistä läpi