Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: ertoro - 08.01.2011, 05:10:39

Otsikko: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: ertoro - 08.01.2011, 05:10:39
Tervehdys!

Tuli tuossa eilen ostettua ensimmäinen auto, volvo 740, 2.3l kaasarikoneella. Hyvin vaikutti pelaavan osto vaiheessa. Kuitenkin oston jälkeen ajelin sillä niin huomasin että kaasu toimii kunnolla vain puolikaasulla. No ei siinä mitään varmaan kaasarin säädöt hakusessa vai? Noh, vähän ajan päästä alkoikin ilmetä lisää ongelmia: vilkut lakkas pelaamasta, välillä saattaa toimia vähän aikaa mutta sitten taas menee pimeeksi. Aluks kyllä pelitti vilkut hyvin. Myös kierroslukumittari simahti aivan yhtäkkiä. Sitten jälkeen päin vielä tuli koitettua kylmäkäynnistystä muttei se mihkään lähtenyt.

ELIKKÄ VIAT TIIVISTETTYNÄ:

-kaasu toimii kunnolla vain puolikaasulla.
-Vilkut ei vilkuta, välillä saattaa vilkahtaa.
-kierroslukumittari pimeni.
-Ei lähde kylmänä käymään.

En ole mikään autoexpertti, olisin erittäin kiitollinen jos joku voisi auttaa kertomaan mistä viat saattaa johtua tai miten korjataan!!

Kiitos
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: hespa - 08.01.2011, 09:45:03
Oliskohan moottorin maadotus poikki tai sitten virtalukon pohja umpi kulunu. Eli moottori täytyy olla hyvin maadotettu koriin ja sitten vielä perus vika mikä on monasti Volvoa piinannut: Laturin maadotus moottoriin pitää olla kunnossa. Pelkästään tämän maadotuksen puuttuessa voi kone tehdä omiaan kun lähtee sähkö kiertään väärin päin pitkin muita auton sähkölaitteita.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: ertoro - 08.01.2011, 12:52:45
Hespa kiitokset vastauksesta. Täytyy kattella noita.

Eilen yöllä saatiin kaverin kanssa auto käyntiin kun latailtiin akkua. Nyt tänä aamuna koitin taas kylmältään käyntiin niin ei se startannut. Startti pyörii ensin mutta sitten hyytyy. Eli siis akusta loppuu virta?

Voisko sytytystulppien uusiminen auttaa myös jotenkin?
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: HembalanD - 08.01.2011, 13:06:18
Hespa kiitokset vastauksesta. Täytyy kattella noita.

Eilen yöllä saatiin kaverin kanssa auto käyntiin kun latailtiin akkua. Nyt tänä aamuna koitin taas kylmältään käyntiin niin ei se startannut. Startti pyörii ensin mutta sitten hyytyy. Eli siis akusta loppuu virta?

Voisko sytytystulppien uusiminen auttaa myös jotenkin?
Käyntiin kyllä muttei nuihin muihin, vaihda jokatapauksessa jos vaihdosta on aikaa.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: TVS - 08.01.2011, 13:38:22
Laturin maadoitus tarkistukseen, ei taida ladata kunnolla. Ja imuvuodot on aika tyypillisiä ongelmia näissä, jotakin syttyvää kaasua suihkimaan imusarjan liitoksiin ja letkuihin ja kuuntelemaan, muuttuuko käynti mistään kohtaa suihkimalla.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: ertoro - 08.01.2011, 21:39:19
Tuli tutkittua tuota volvoa taas ja yllätys, siellähän oli maadoitusjohto tosiaan poikki. Hokasin myös vasta nyt että siellähän on myös ryyppy! Johan alko auto käynnistymään kylmältäänkin. Suuret kiitokset teille avuista!!!

Mutta ei siinä vielä kaikki, kierrosmittari ja vilkut temppuilee yhä. Joka kerta kun lähden ajameen ne toimii aluksi mutta sammuu aina ~5km jälkeen, samaan aikaan. Mistä voisin lähteä etsimään vikaa, auttakaa!

Kiitos!
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: spike - 10.01.2011, 07:17:53
Aloita vaikka ihan maadoituksista. Maadoituspisteet on muistaakseni konehuoneessa etukulmissa ja sisällä kickpaneleiden alla. Puhdista jos vähänkin näyttää hapettuneelle.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: sekokupu - 10.01.2011, 10:10:56
Aloita vaikka ihan maadoituksista. Maadoituspisteet on muistaakseni konehuoneessa etukulmissa ja sisällä kickpaneleiden alla. Puhdista jos vähänkin näyttää hapettuneelle.

Eikö tossa just edellisessä viestissä ollut että löyti katkenneen maapiuhan?
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: ertoro - 14.01.2011, 16:00:54
Tässä muutaman päivän aikana on tullut huomattua että noi sähkölaitteet pelaa yleensä silloin kun on paljon kierroksia. Alhasilla kierroksilla ei tykkää pelittää, eikä aina isoillakaan mutta yleensä kyllä. Voisko vika johtua huonosta akusta? En viitti turhaan ostaa uutta akkua.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: hespa - 14.01.2011, 16:59:40
Olisk9o laturi kärähtäny? Mittaappa koneen käydessä latausjännite akun navoista. pitäis olla jotain 13-13,8 volttia. Jos ei ole niin nouseeko jännite kun nostaa kierroksia? Jos näin käypi nin sit on laturin säädin todennäköisesti palanu. Voi toki muutakin vikaa olla. Mutta katoppa ensin se latausjännite niin tietääpä ainakin sen sitten.
Otsikko: Volvo 740 b200et kuluttaa n.15l/100km + muut pikkuviat
Kirjoitti: -JaniR- - 04.04.2011, 11:25:02
Itselläni on 740 vm.88 ja kylmänä autossa ei toimi mittariston valot ensinkään. Tai no palaa siellä molempiin suuntiin vilkun merkkivalot ja vitosvaihteen merkkivalo.
Auton lämmetessä sisältä kaikki alkaa toimimaan normaalisti  ja mitä kylmempää, sitä vähemmän toimivia sähkölaitteita autossa on.

Sitten tälläinen: Autoon on edelisen omistajan toimesta vaihdettu ilmamassa-anturi, ja sen jälkeen auto on alkanu syömään bensaa ja anturi on kyllä oikea.
Voisiko täältä löytyä jonkinlaista kuvaa Boschin -067 loppuisesta ilmamassa-anturista, että osaisi katsastaa tuon kunnon ja mahdollisesti säätää jotenkin, kun ei viittis umpimähkään uutta mennä ostamaan, jos vika ei olekkaan tuossa.

Onko muilla ollut kytkimen kanssa tälläistä ongelmaa: Kytkin irrottaa ja pelaa loistavasti, kun muistaa välillä nostaa polkimen jalalla ylös. Poljin siis valuu pikkuhiljaa alas ja ei irrota kunnolla. Nestettä ei huku mihinkään.

Kirjoitusvirheitä, välimerkkejä, isoja kirjaimia ja rivitystä lisätty/ muutettu, jotta saisi edes jotenkin selvää asiasta. Koitetaan kirjoittaa edes välttävää kieltä, edes rivitys niin ettei kaikki ole yhdessä putkessa  t:usu  ;)
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: Madbull - 04.04.2011, 17:25:03
Eikös noissa vanhemmissa ole ilmamassamittarin kyljessä ruuvi josta voi säätää seosta? Ettei olisi seokset rikkaalla ja kuluta siksi bensaa?
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: sekokupu - 04.04.2011, 17:36:47
Eikös noissa vanhemmissa ole ilmamassamittarin kyljessä ruuvi josta voi säätää seosta? Ettei olisi seokset rikkaalla ja kuluta siksi bensaa?


Näyttäisi koneen olevan B200ET, jossa on vanha läppätyyppinen ilmamäärämittari vain.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: -JaniR- - 04.04.2011, 19:13:57
Ensiksi pahoittelen jumalatonta määrää kirjotusvirheitä ja toiseksi kyllä mootorina on B200ET :). Mistä päin anturia voisi lähteä haeskelemaan tätä ruuvia, jos sellainen on. tuo meidän volvo on lastutettu ja lastu on ohjelmoitu sillain että ahtoja voisi nostaa tuonne 1.2bar ilman pelkoa että mootori kilahtaisi laihan seoksen takia, lastu on laitettu ennen ilmamassa-anturin vaihtoa.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: hevonen - 04.04.2011, 21:42:24
Ensinnäkin, kone ei kestä minkään valtakunnan lastulla 1.2 bar jos sulla on vakioahdin ja suuttimet/ Bp-säädin(2.5bar), kiertokanget pettää myös jo noilla paineilla melko nopsasti vaikka ei nakuttaisikaan.

Mitä ruuvia tarkoitat? Ilmamäärämittarissa on päällä, alunperin muovitulpan alla kuusiokoloruuvi jolla voit säätää joutokäyntiseosta. Ruuvi on ilmaruuvi, aukipäin laihtuu ja päinvastoin.
Mustan muovikannen poistamalla pääsee säätämään jousen kireyttä. Siirretään niiden jousien päitä siinä rattaalla, mieluimmin pykälä kerrallaan. Jousivoimaa löysemmälle niin seos rikastuu ja toisinpäin.
Tossa epätarkka kuva systeemistä, parempaa ei oo nyt tarjota. :buck2:

(http://i77.photobucket.com/albums/j75/Vapiti/HPIM0712.jpg)

Tuossa hommassa pitää olla sitten tarkkana, nakuttaa ajatusta nopeammin jos säädät liian laihalle ja tuon homman teet ihan omalla vastuulla, keinon vain tässä kerron.

Tuolla faq-puolella jotain mitä olen joskus naputellut...  http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=595.0
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: -JaniR- - 06.04.2011, 06:02:21
no lastun ohjelma on tehty tuon mukaan mitä kerroin. minulle on kerrttu että tuolla kannen alla on 3-4 jotain neulaa jotka "haistelevat" ilmaa ja vaikuttavat myös tuohon bensan saantiin jos ovat paskaiset tai jos toi läppä on jotenkin jumiintunu tai väärässä kohdassa tai vaan liikaa auki tai kiinni. pitääköhän moinen puhe noista neuloista paikansa.? tuo läpän asennon vaihtamnen ei varmaankaan ole vaikeaa jos on liikaa kiinni tai auki, senhän pitäisi olla kutakuinkin keskellä reikää
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: hevonen - 06.04.2011, 10:29:23
Siellä on kaksi"neulaa" jotka ovat tuossa kaarevassa messinginvärisesä lätkässä ja ne laahaavat läpän liikkuessa tuota tummaa sahalaitaista pintaa.
Eivät haistele muuta kuin läpän asentoa.

Ei sitä läpän asentoa muuteta, vaan sen läpän jousikuormaa. Läppä on aina kiinni kun moottori ei käy ja aukeaa läpän ohivirtaavan ilman vaikutuksesta. Mittaa siis läpän ohi kulkevan ilman määrää(ilmamäärämittari) ja antaa siitä tiedon muuttuneen vastuksen muodossa eculle. Siis boksille.

Nuo neulojen kosketuspinnat voi puhdistaa vaikka tentulla, jos se tumma levy on kulunut jostain kohtaa puhki, levyä voi siirtää millin kun löysää ne levyn kiinnitysruuvit.(meisselin kärki kuvassa yhdessä ruuvissa)

Ilmamäärämittarin sisäänmenopuolella on imuilman lämpöanturi joka antaa myös tietoa ja vaikuttaa seokseen.
Näkyy aukossa ylhäällä

(http://i77.photobucket.com/albums/j75/Vapiti/ilmamrmittari.jpg)

Otappa se johtotöpseli irti mittarista ja mittaa vastusmittauksella noita eri arvoja niistä mittarin pinnien välistä. Ohjeethan oli tuossa laittamassani faq linkissä. Pinnien numerot näkyvät siinä mustassa muovirungossa.

Veikkaan kyllä kulutuksen kasvamisen syyksi tuota lastua, koska tässä ruiskussa joudutaan antamaan bensaa vähän oletuksella ja varman päälle koska ruisku on tyhmä, eikä siinä ole mitään ajonaikaista seoksen optimointia. (Ei lambdasäätöä)
Virilastulla tämä motronic ruisku ottaa kyllä aina enemmän kuin vakiolastulla.

Jos se kulutus alkoi kasvaa vasta immun vaihtamisen jälkeen, siinähän se vika sitten varmaan kuitenkin on.

Enempää en varmaan osaa tässä kyllä neuvoa. :buck2:
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: usu - 06.04.2011, 11:38:49
Virilastulla tämä motronic ruisku ottaa kyllä aina enemmän kuin vakiolastulla.
Ottaa jos seosta on rikastettu kautta linjan. Mutta on mahdollista säätää myös vain "isoille"ahdoille enemmän bensaa, ihan normaalit kartat siellä on.
Yhdessä edesmenneessä vakio 230ET;ssä, jossa piti olla vahvat kanget sisällä, tehtiin Deran kanssa niin, että 0.5bar-> lisättiin kakkua, koskematta sytkään. Säädettiin ahdot T03;ssa 1.1bar ja sitten soppaa lisää niin kauan että nakutus hävisi. Lopussa vielä vähän sytkää säädettiin perstuntumalla. Tämä kaikki korvakuulolla ja joka säädön välissä poltettiin piiri ja ajettiin.
Ei todellakaan mikään oikea tapa säätää, kunhan pelleiltiin ja kokeiltiin mitä saadaan ekana rikki. Normaalilla ajolla ei kuitenkaan kulutus kasvanut, polkiessa tulikin melkein raakaa bensaa putkesta.  ;D
Eli polkiessa lastun kanssa, saa soppaa palamaan normaalia enemmän.

Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: hevonen - 06.04.2011, 18:44:25
Niinpä kai, tuskin se vakionakaan kovin paljoa liian paksulla osakaasulla menee. :)
Sen nakun saa häviämään ylettömällä bensamäärällä mutta teho ei kyllä ole välttämättä optimaali. :buck2:
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: usu - 06.04.2011, 21:07:47
Niinpä kai, tuskin se vakionakaan kovin paljoa liian paksulla osakaasulla menee. :)
Sen nakun saa häviämään ylettömällä bensamäärällä mutta teho ei kyllä ole välttämättä optimaali. :buck2:
Joo ei teho varmaan ollu optimaali ;D Mutta persdynolla ei kuitenkaan niin rikkaalle menny, että huomattavasti puutuisi.
No tulipa sekin kokeiltua. Ehkä joskus sitten enemmän. Tai sitten ei. Hyvää 740 T koppaa on vaikea enää löytää, pitää tietty olla 230ET koneella. Ja enää en ala kyseistä koria harrastamaan, kuin juuri tuon Motikan verran.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: -JaniR- - 06.04.2011, 21:50:53
no ei kau auta muutakun tutkia tuo anturi ja toivoa että siellä olisi vain jotakin skeidaa mikä häirittee tai jotai hapettumi jotka häirittee sen toimintaa. sellasta vielä täsä olen miettiny kun tuossa volvossa on tuo sähkönen vitonen, ja kun isäni meinas että sen pitäs tipahtaa automaatisesti pois päältä kun painaa lapunlaatiaan, ja tuossa minun volessa niin ei käy. että onko noissa 740T volvoissa alunperin tuo M46 loota vai mahtaako olla jonku itte väkertämä ku ei tuo 5 katkasiakaan ole alkuperäsellä paikallaan.
Otsikko: Vs: Volvo 740 pikku vikaa, apuja!
Kirjoitti: hevonen - 06.04.2011, 22:07:15
Alunperin on nappivitonen turboissa. Eikä kuulu vitosen pudota pois muutenkuin napista. Ei se mikään automaatti+kickdown ole...
Eikä tuota koppaa vähäpäästöisenä 2.3(et) juuri ole. Jaa, meillä on yksi, pitääkin lähteä turboa remppaamaan tästä... :P
Tuohonkin on jo kone vaihdettu uudemmasta, vahvat kanget ja öljyruiskut... olisin jo myynyt pois mutta kun rouva tykkää tuosta. On kuulemma kiva kesällä "opettaa" työsuhde audeilla ajavia naisia. No, voi ton kanssa kokeilla T5:llakin eikä pärjää, R on siinä lähellä...
Eikä tuota oo vielä ees viritetty. Paljoa.
Juu, osa ot.
Kiva peli toimiessaan, tuppaa vaan olemaan se tekniikka osa katoavaa kansanperinnettä... :D