Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Keskustelua Volvoista => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: Mariini - 10.04.2011, 21:53:53
-
Alkupuoliska oli ehkä hieman nahkeaa kun kulutus tahtoi pyöriä siellä liki kymmenessä litraa jatkuvasti ja parit pikku kiusatkin oli matkaa tehdessä. Kaikki saatiin kuntoon, osa vaati omaakin näppäryyttä ja loppuaika alkoi soljua ehkäpä perin "Volvomaiseen" tyyliin: Huomaamattomasti ja vaivattomasti, mikään ei pistänyt silmään.
Vaihto Mercedeksestä Volvoon oli hiukan hyppy tuntemattomaan ja lähinnä tänne ohjasi ajatus, että "Ei ne voi kaikki olla täysin romuja kun niitä niin paljon on jokatapauksessa" Puhun siis ammattiliikennettä ajavan näkökulmasta. Volvon huoltopalvelut taipuvat samalle 110% asteelle kuin Mercedekselläkin oli ammattiliikenteelle, muissa merkeissä se huollon toimimuus ja varsinkin nopeus on hieman enemmän kysymysmerkki.
Täytyy todeta, etten pettynyt. Silti nuoren miehen luonto halajaa uusia kokemuksia ja aloin katsella ympärilleni kategoariassa "S80 & co" Tulokset ovat olleet... Vaihtelevia.
Audi kiinnosti itseäni eniten.
Mekaaninen neliveto, tasauspyörästön lukko, takavetopainotteisuus -> Kolmas yrittämä Porin kauppiaalta, aikaisemmat kokemukset eivät luvanneet hyvää: 1. Omaan käyttöön käytetyn Q7 V8tdi:n hankinta: ei yhteydenottoja. 2. A5:n tulon aikoihin kiinnostus mallia kohtaan: "Etsä tollasta taksiin tartte" Volvoni oli tuolloin reilun vuoden ikäinen jolla liikkeeseen tulin, en kyllä maininnutkaan kiinnostusta ammatillisessa mielessä vaan poikamiehenä, jolla ei ole tarvetta takapenkeille. 3. Nyt uuden A6:n saapumisen kynnyksellä, hinnoitusta liikkeessä olleeseen A7:n myös: "Ei tuo oikeen sovellu kuule taksiin, tosta aakuudesta tulee pian kakslitranen diisselietuveto" a.'Soveltuvuuden johonkin päätän minä ja rahapussini' b.'En ollut kiinnostunut siitä "hinnat alkaen" vajaavedosta vaan konseptista ~250hv, jokapyöräveto, automaattisesti toimiva vaihteisto ja jonkinlaiset raamit minne tämä tekniikka on sijoitettu' c.'Olenko sulle jotenkin vääränlainen asiakas?'
BMW oli hyvänä vaihtoehtona kalkkiviivalla.
Uusi viitonen oli lanseerattu, X-drive mallisto ilmestymässä sekä sedan, touring, että GT mallistoon. Porin R-J myyjä hyvin innostunut, lupasi ottaa heti yhteyttä kun hinnastot jokanurkasta raapivista tulee, käyntikortteja vaihdettiin, sähköposteja tallennettiin... Vielä sitä yhteydenottoa ei ole saapunut...
Mercedes-Benz
Edellisestä "maailmasta" ei ollut edes kaikuja, toki E 350cdi voimapäivityksen saaneena kirnuten 265hv 4-maticin kautta katuun on selkeä vaihtoehto sarjassamme, mutta ei minulle. Vielä ainakaan. Takaraivossa painaa vieläkin vitutus Satakunnan Autotalon pettämisyrityksestä takuussa, huollon vempuloinnista sekä Porissa, että Tampereella ja edellisen W211 sarjan eemelin "pakkovedosta" siviililiikenteeseen hieman reilun kahden vuoden jälkeen ja vanhan W210 valjastamisesta uudelleen "suitsiin," ei perse eikä huumori vaan kestänyt. Ennen vaihtoon lähtöään, viimeisen 10.000km siiviiliajon korjauskustannukset yli 4000€, ei edes sisältänyt työn osuutta, vasta osat. Loppu huumori.
Uusi Saab 9-5 on mielestäni ihan näyttävän näköinen...
Tosin ensiesittelyssä sain rauhassa yksin tutustua autoon, esitteitä ei ollut, myyjä juoksi ilmeisesti vanhan tuttunsa perässä, joka oli saapunut etsiskelemään kortin saaneelle jälkikasvulleen autoksi jonkinlaista käytettyä Nissania, häntä itseään ei tässä tilanteessa uusi Saab vielä kiinnostanut. Myyjää sensijaan kiinnosti tämä asiakas, en minä. Katseltuani puolisen tuntia sedania sisältä ja päältä, ilman että kukaan olisi kysynyt minulta mitään tai tarjonnut minulle ammatillisessa mielessä kiinnostustaan, lähdin.
Heikot on kantimet täällä Satakunnassa autokauppaa tehdä. :'( Toki mainostamassani Seinäjoen Käyttöautossa olisi Saabia lukuunottamatta kaikki nuo vaihtoehdot, mutta Volvoni sieltä hankittuani en oikein... Ollut halukas laittamaan tuttua myyjää selkä seinää vastaan muiden osastojen myyjien kanssa. Ehkä olisi tarvinnut, ehkä ei. Ainakin myyjät ovat S-joella hyvin asiakaspalveluhenkisiä, olen saanut kaikkien merkkien osastoilta kiinnostusta itseäni kohtaan maksavana asiakkaana, siitä olen eritäin tyytyväinen.
Jokerikorttina oli Hyundai ix-55. Seinäjoella "piti" olla tämä paikallisessa liikkeessä esittelyssä, mutta se olikin omistajan rouvan käytössä Vaasassa kun saavuin huoltokäynnillä tekemään pikavisiitin kilpailevaan liikkeeseen. Koeajoin ix-55:n vasta hiljattain Parkanossa ja pitää todeta, että jos se auto olisi ollut paikalla silloin kun kävin S-joen liikkeessä, valintani olisi ollut se. Mahtava hinta-laatusuhde, jos halajatte isoa suvia, koeajakaa ehdottomasti. Älkää karsastako merkkiä.
Eli:
"Alea jacta est" Mikäli se noin kirjoitettiin. Valinta on tehty, karkuun ei lähdetä. Pysyn "Volvistina," kannan isolla rautalogolla varustettua korruptiolahjaksi saatua takkiani ylpeydellä vapaa-aikanani. Kesän kynnyksellä saapuu "Volvojen ultimatum"
Haistakoon Audinmyyjä vi**n :hello:
-
...
-
Siitä itseasiassa laiton aika tulikivenkatkuisen palautteen, pikkulinnut on livertäneet, mutta en ole varmistanut onko asia totta, että kilometritehdas sai uuden työntekijän. Ja kun oli jo kolmas kerta.
Hiukan luulen, että kehtaa vetää oman rassin isojenkin sakemannien viereen parkkipaikalla kärsimättä kiinalaisesta alennuuskopleksista: S80 D5 AWD Executive. Ei häpeä lelujen määrässä, vaikka hiukan vanhahtava onkin uusimpiin kilpailijoihinsa.
-
Samoja kokemuksia täälläkin Saappi-tiskiltä...
-
Bump.
Toissapäivänä kotiutuipi titaaninharmaa (455) Exe tänne, vanteet sävy sävyyn, luulin tilatessa mustiksi, mutta 455. (Fortuna, diamond cut) Ensimaisteja on ajeltu reilu 500km ja tänään tehty ensimmäistä työpäivää, hienosti nuhan merkeissä vesisateesta nauttien. Raapustelempa tähän nyt alkuhetkiä:
Tilat:
Ennallaan hyvinkin pitkälti. Jostakin syystä kuljettajan ja matkustajan penkki on korkeammalla kuin edellisessä autossa, en tiedä johtuuko se lisääntyneestä sähköstä penkeissä (hieronta, r-seläntuki) vai mikä tekee. Tuntuu oudolta näin alkuun. Mukilokeron kansi liikkuu huomattavasti keveämmin, mukisyvennyksiä ympyröi hämärässä valokuituvalaistus, etumatkustajan nenän edessä upotettuna tyylikäs viisarikello pienellä Volvo logolla. Sisäovenkahvojen valoja en huomannut vilkuilla vielä... Hanskalokero pienentynyt, not gut. Penkinlämppärit ehkä hiukan tehokkaammat, paha sanoa. Pikkuhuomiona pesurin suuttimissa palattu takaisin vanhaan, ei sumuttimia. Takapenkkiläisille olisi keskikonsolin perässä omat radionsäätimet ja paikat kuulokkeille, saa kuunnella eri kanavaa kuin etupenkkiläiset tai katsella niskatukinäyttöjänsä, niitä en silti valinnut, koska auto kuitenkin on työkalu pääasiallisesti, niistä ei niin riemua omalle kohdalle olisi.
Ajettavuus:
Eilen mittariasennuksien yhteydessä Tampereella tuli käytyä siellä K-autossa ja motkotettua pyöränkulmista, vikaahan niissä taas oli. Tehtaalla kun laitetaan "sinnepäin" ja hyvää matkaa, jää asiakkaan hoidettavaksi. Onnesta osui näin sutjakkaasti kohdilleen. Nyt istuu tiessä ja hyvin istuukin. Ajettavuus on mielestäni parantunut, leveät tassut antaa hyvää vastinetta, pitkittäisurat vetelyttää, mutta ei kovinkaan pahasti. Ensimmäinen auto "matalaprofiileilla," edellinen oli 225/45/17, nyt 245/40/18. Mielessä puheet kauheista vetelyistä, rengasmelusta, rengaskulujen kasvusta... Vetely ei ole ollut häiritsevää, auto ei ole normaalinopeuksilla ja samoilla nopeuksilla edellisen kanssa ylitettäessä hidasteita sen epämukavempikaan kuin tuumaa pienemmillä renkailla ja: Auto on hiljainen. Mikä vaikutus on vuosimallien muutoksilla, varustetasolla, en osaa sanoa, mutta tämä... Tämä tosiaan on Volvon huippumalli. Renkaat ei juuri kuulu, tuuli ei suhise, uudempi D5 on vieläkin vaimeampi, muuttuvatehosteinen ohjaus, nyt näin alkuun keskiteholla juuri niinkuin ajatus: Pysäköintipaikalla ruuvailtaessa höyhenenkevyt, maantiellä kuin... Pitää keksiä tähän adjektiivi myöhemmin.
Varustelu:
Pohdinta oli, valitseeko Driver Support paketilla vai ei. Valinta oli ei, koska lämpöeristetty tuulilasi sulkee tuon paketin pois. Täysin uutta verrattuna edelliseen on oikeastaan selkeimmin istuimet, ne hierovat ja sisuksissa on puhaltimet. Hieronta on yllättävän voimakasta ylös alas aaltoilevaa, lähtee alhaalta ristiselästä ja nousee hartioiden korkeudelle saakka. Penkin ilmastointia tuli nopeasti testattua, sen tuntee kolmos ja kakkosteholla, ykkösteho varmaan on pitkälle matkalle soveltuvin, sitä ei juuri tunne, mutta siinä voi olla juuri sopivasti puhkua pitämään paidanselkämys kuivana pitkällä matkaa.
Voimansiirto/voimakone:
Uusi kaksoisahdettu D5, sama laatikko, mutta ilmeisesti kehitetyllä ohjelmoinnilla. Laatikon vaihdot todella huomaamattomia ja nopeita, normaalilla kaasunkäytöllä kelaa pykälät nopeasti isompaan. Pontevuus alakierroksilla selkeästi lisääntynyt, ilman kickdownia lähtee paljon hanakammin kelaamaan nopeutta kun vanha hieman oli "pohdiskelevaisempi." Selvitellään myöhemmin kuinka hyvin sitä potkua riittää, jos nyt edes ensimmäinen huolto sisään ennenkuin... :nohnoh
Loppulauselmia Executivesta: Tämä auto on helppo sivuuttaa, koska "se on vaan Volvo." Asiaa tuntematon ei kiinnitä huomiota c-pilarin logoihin tai sisustuksen erilaisuuteen, "sedani sedanivolvojen joukossa." Ensimmäisessä S80 Exe korissa oli enemmän "omaa" pidemmän akselivälin ansiosta, tämä nykyinen taistelee paikastaan Fordin sisarusperheen edustajana ikäänkuin vain varustetasona, mitä se onkin. Mutta, omasta mielestäni... Tämä, jos mikä on osoitus siitä, mihin Volvo pystyy. Jos mielikuvat on ylitsepääsemättömiä, ei tällä päitä käännetä. Mutta jos verrataan tuotetta, sitä mitä sillä rahalla saa, S80 Executive on verrokkeina oleviin A6,5er,E,XF,9-5 hyvin kilpailukykyinen omalla tavallaan. Korimalli on tyylikäs ja kestää aikaa, varustelu on helppoa ja kohtuuhintaista. Toki tätä autoa voidaan heti alkaa lyttäämään sillä "preemium leiman puutteella" ja että muissa on isommat koneet ja sitä ja tätä... OK. Otapa vaikka se Audi A6 pienemmällä tai isommalla V6 dieselillä (jos Volvo PSS) tai bensakuutoset ja varusta siitä Executiven verrokki. Hintalapulla on ero ja jos unohdetaan tunteet... Omasta, subjektiivisesta mielestä sillä hinnanerotuksella ei saa sen edestä parempaa autoa. :pomo: < "Volvolasit" Toivottavasti Volvo palaa uuden omistajan avulla vielä omintakeisemman S80 tai jopa S90 Executive (Vai Royal?) mallin myötä sinne mielikuvatasollakin premium kaartiin. Osaamista nimittäin löytyy, Fordin kisällipajastakin :)
Muutama kuva tuli otettua ilta-auringossa, mutta osaisko joku sanoa minne ne kannattaisi uppia, että niitä saisi tähän liitettyä? Koitin photobuckettia tai imageschakiä, jompaa kumpaa, mutta motkotti kuvien koosta. Eli pitäisi ottaa pienemmällä kameran resolla tai muokata kuvia heikommaksi?
Ps. Ainoa negatiivinen asia tällähetkellä on, että olisin toivonut infoa MY12 muutoksista kun tämä on MY11, olisin voinut lykätä kauppaa hieman... Pieni psykologinen haitta, mutta riitti tekemään 'erittäin tyytyväisestä asiakkaasta' vain 'tyytyväisen asiakkaan'
"91%happy"
-
Muutama kuva tuli otettua ilta-auringossa, mutta osaisko joku sanoa minne ne kannattaisi uppia, että niitä saisi tähän liitettyä? Koitin photobuckettia tai imageschakiä, jompaa kumpaa, mutta motkotti kuvien koosta. Eli pitäisi ottaa pienemmällä kameran resolla tai muokata kuvia heikommaksi?
Minkän kokoisia kuvia oisit lataamassa kuvasivustoille? Niin, ja peruskuvankäsittelyohjelmalla kuten Paint, onnistuu pienentäminen, jonka jälkeen sitten uusiksi.
-
Eiköhän vaan sovita, että Volvo on ollut ja on yhä edelleenkin alusta loppuun premium -auto. ::) Ainakin itsestäni tuntuu siltä 960:llä ja S80:llä ajellessa. ;)
-
Muutama kuva tuli otettua ilta-auringossa, mutta osaisko joku sanoa minne ne kannattaisi uppia, että niitä saisi tähän liitettyä? Koitin photobuckettia tai imageschakiä, jompaa kumpaa, mutta motkotti kuvien koosta. Eli pitäisi ottaa pienemmällä kameran resolla tai muokata kuvia heikommaksi?
www.kuvat.fi Noin photobucketit ja imagesäkit kannattaa unohtaa.
-
www.kuvat.fi Noin photobucketit ja imagesäkit kannattaa unohtaa.
OT: Miksi? ??? Kyllähän toki näitä kotimaisiakin voi suosia, suosin itekin, mutta ei miulla mitään huonoa sanottavaa niinkään ole esim. Photobucketista, jota oon käyttänyt jo ties kuinka monta vuotta. :)
-
Kuvat on joko 8mpx tai 12mpx kamera-asetuksella otettuja, joten...?
Koitan huomenna väsätä sitä laadunmuutosta, nyt yövuoroa pikku kuumeilu päällä, ei sentään autokuumetta :D
Parit lisähuomiot osui silmääni kun selasin esitettä vielä. Tässä on tavallinen nahka/metallisomisteratti, vaikka pitäisi olla puu/metalli... Hmm. Lisäksi näissä D5/T6 pitäisi olla "vaihteiston valinnainen sport tila." OK... En silti huomaa mitään katkaisijaa vaihdekulisiin vieressä, tyyliin MB:n W/S eikä ajotieturin valikossakaan ole mitään aiheeseen liittyvää. Hmm x2.
-
eikö se sport asento löydy kun pukkaa sinne manuaalipuolelle kepin mutta ei paina keppiä ylös tai alas.
-
kyllä sitä volvon kyydissä istuu mielellään :)
jokunen aikaa sitte vantaan lentokentällä piti mennä taksiin niin kolme ekaa olin mersuja jonossa niin
meikä poika hyppäs neljänteen. volvoon 850R 8) oli kuski vähä ihmeissään ;D
-
Parit lisähuomiot osui silmääni kun selasin esitettä vielä. Tässä on tavallinen nahka/metallisomisteratti, vaikka pitäisi olla puu/metalli... Hmm.
Uuden hinnaston mukaan puuratti lisävaruste samoin kuin myös 01.01.2008 mukaan.
Esite ja hinnasto eivät lyö kättä toisilleen.
-
eikö se sport asento löydy kun pukkaa sinne manuaalipuolelle kepin mutta ei paina keppiä ylös tai alas.
Kiitos, kyllä...
Hyökkää todella ahnaasti eteenpäin.
Tuota esitejuttua, mulle annettiin sellainen vajaan sentin paksuinen esite, matala, mutta leveä ja siellä exe osiossa lukee tähän tyyliin kuvan kera: "...walnut wood puusomisteet ohjauspyörässä, vaihdekepissä, keskikonsolissa ja ovissa..." Muistan vielä myyjänkin oikein kehuneen tuota vaihtoehtoa sisustan väriä valitessa, pitääkin tinkiä jotakin asustetta samaan konkurssiin kun tuote ei vastaa sovittua... ;)
Eipä silti, hyvinkin voi olla muuttunut ja "oikeudet muutoksiin pidätetään" Kunhan nyt pisti silmään.
-
Katsoin hinnastoa niin ei edes tähän uuteen 2012 malliin tule executiveen puurattia vakiona :-\
-
Tuota esitejuttua, mulle annettiin sellainen vajaan sentin paksuinen esite, matala, mutta leveä ja siellä exe osiossa lukee tähän tyyliin kuvan kera: "...walnut wood puusomisteet ohjauspyörässä, vaihdekepissä, keskikonsolissa ja ovissa..." Muistan vielä myyjänkin oikein kehuneen tuota vaihtoehtoa sisustan väriä valitessa, pitääkin tinkiä jotakin asustetta samaan konkurssiin kun tuote ei vastaa sovittua... ;)
Siinähän se, vaihtoehto... hiuksia halkoessa.
Kyllä siellä autokaupassa saa olla tarkkana, olettamuksien kanssa ei pärjää, omasta puuttuu takaa keskikyynärnoja. :-[
Jäi ne ns. tyhmät kysymykset kysymättä.
-
Katsotaas...
"Ensitapaaminen"
(http://img833.imageshack.us/img833/7535/mittarit.gif)
"Etukulma"
(http://img705.imageshack.us/img705/7239/kulma.gif)
"Kuskin säädöt"
(http://img807.imageshack.us/img807/3699/penkki.gif)
"Selusta"
(http://img171.imageshack.us/img171/1010/per.gif)
"Etumatkustamo"
(http://img837.imageshack.us/img837/6472/sis.gif)
"Etumatkustamo2"
(http://img194.imageshack.us/img194/7554/sis2j.gif)
"Takamatkustamo"
(http://img833.imageshack.us/img833/277/taka.gif)
Menipäs rakeiseksi kuvat... Voin räpsytellä lisääkin, kunhan kelit paranee, (sade loppuu) noihin kuviin tuli ilta-aurinko aika voimakkaasti ja kuvakulmatkin hiukan sinnepäin, valokuvaaminen on aika harvakseltaan tapahtuvaa toimintaa allekirjoittaneelle. Jos haluatte tietystä paikasta räpsyn, eiköhän se onnistu. Koitan taiteilla hämärällä kuvia noista valokuituvaloista sisäkahvoissa ja ovikoteloissa. Tuo puu, puuta sen pitäisi nimenomaan olla, eikä "ekopuuta" kärsii valtavan paksusta lakkakerroksesta omasta mielestäni. Audilla oli hienoja vaihtoehtoja, niissä tais olla osassa vain petsaus, ei ainakaan noin paksua kerrosta, samaa hamaa siis hiukan kuin Mersuissakin oli/on "Onks toi muavia vai puuta, muavilt toi kyl näyttää" Puuksi mainostetaan, mutta en ala sahailemaan ja varmistamaan asiaa. ELK
-
Kaiken kaikkiaan tyylikäs peli, värimaailma sopii ainakin minun silmääni hienosti.
-
Se TF-80SC vaihteisto on kokenut sen verran sisäisiä muutoksia, että sama öljy ei oo enää kelvollista sinne, kuin edelliseen malliin, eli eroa on muutakin kuin ohjelmisto.
2012 malliin tulee S60/V60:stä tuttu volvon sensus järjestelmä vakiona 5" näyttö ja paremmassa audiotasossa 7"
City safety tulee vakioksi..
Mielestäni ehkä S80:n suurin muutos sitten julkaisun, sen verran paljon vaikuttaa esim. kojelaudan ulkonäköön tuo sensuksen tulo.. niin ja lisäksi kun saa lisävarusteena nahkapäällysteisen kojelaudan, se voi olla aika herkun näköinen :) (executivessa vakiona)
-
Tämä onkin se ainoa närästyksen aihe, oli nimittäin naama hetkisen hapan kun parin viikon päästä kun olin allekirjoittanut, tipahti Volvoviesti postista ja siellä mainokset MY12. Mut se mennään nyt näillä, toivottavasti on "hyvien tähtien alla" tehty auto, ei vikoja eikä kolareita, kyllä noita sitte taas saa pohtia muutaman vuoden päästä. Sitä olinkin hiljaa mielessäni ihmetellyt, että miksei Volle tarjoa ees lisänä oikein kunnon nahkasisustaa kuten kilpailijat, lehmää ympäri kabiinia, mutta hyvä, että sielläkin on tultu järkiinsä. :)
-
Tämä onkin se ainoa närästyksen aihe, oli nimittäin naama hetkisen hapan kun parin viikon päästä kun olin allekirjoittanut, tipahti Volvoviesti postista ja siellä mainokset MY12. Mut se mennään nyt näillä, toivottavasti on "hyvien tähtien alla" tehty auto, ei vikoja eikä kolareita, kyllä noita sitte taas saa pohtia muutaman vuoden päästä. Sitä olinkin hiljaa mielessäni ihmetellyt, että miksei Volle tarjoa ees lisänä oikein kunnon nahkasisustaa kuten kilpailijat, lehmää ympäri kabiinia, mutta hyvä, että sielläkin on tultu järkiinsä. :)
No, seuraavaan autoon mennessä on järjestelmät kehittyneet entisestään ja kaikenlaista hienoa tarjolla :)
Kannattaa varmaan ajoittaa se auton vaihto seuraavaksi sitten vaikka kesän loppuun tai sen muutaman viikon myöhemmälle, niin ei tule toistettua harmitusta :)
Tuo materiaali MY2012:sta ei todennäköisesti ole tullut automyyjillekkään, kuin hieman ennen volvoviestin saapumista, ei niissä yleensä mahdottomasti aikailla, kun materiaali on kasassa, aletaan sitä mainostamaan heti.
-
Tuo materiaali MY2012:sta ei todennäköisesti ole tullut automyyjillekkään, kuin hieman ennen volvoviestin saapumista, ei niissä yleensä mahdottomasti aikailla, kun materiaali on kasassa, aletaan sitä mainostamaan heti.
Ainakin ennen wanhaan kaikki materiaali tuli aikaisintaan pari vko Volvo Viestin ilmestymisen jälkeen.
"Teillä oli niitä tarjouksessa siinä lehdessä?"
"Mitä tarjouksessa? Missä lehdessä? :-["
-
kuvat on "rakeisia" eli rajottuneita, koska tallensit ne .gif tidostomuodossa.
Valitseppa seuraavalla kerralla .jpg niin voi tulee sellanen ku pitää.
-
eikö se sport asento löydy kun pukkaa sinne manuaalipuolelle kepin mutta ei paina keppiä ylös tai alas.
Tuliko sport asento mukaan kuvioihin MY2011 mukana? Omasta MY2010:stä ei sitä mielestäni löydy.
-
Tuliko sport asento mukaan kuvioihin MY2011 mukana? Omasta MY2010:stä ei sitä mielestäni löydy.
Esitteen mukaan T6-moottorin yhteydessä on sport, ihan alusta alkaen kun EUCD S80 tuli :)
Ja tuollainen Executive on todella hieno, onnittelut autosta. Harmi vaan, ettei tuota saa jatkettuna tehtaalta. Nilsson sitten tekee...
-
Harmi vaan, ettei tuota saa jatkettuna tehtaalta. Nilsson sitten tekee...
Saa mutta niitä ei tuoda eurooppaan. Olisitko ostanu jos saisi? ;) Siihen käyttöön mihin 99% executive malleista menee riittää normi pituus. Normi L-mallien kanssa ei Volvo pysty kilpailla.
-
Saa mutta niitä ei tuoda eurooppaan. Olisitko ostanu jos saisi? ;) Siihen käyttöön mihin 99% executive malleista menee riittää normi pituus. Normi L-mallien kanssa ei Volvo pysty kilpailla.
Niin Kiinan versio, kyllä se mielellään saisi olla täällä puolella tehty. Heh, miksei tuo olisi hieno 8)
Edellisessä Executivessa takapenkkiä oli kait siirretty taaksepäin, onko nykyisessä mitään tilaeroa normaaliin. Ilmeisesti ei. Ja löytyihän se Royal aikanaan, myös 700-sarjaa oli jatkettuna.
-
Jos hintalisä olis ollut kohtuullinen, oisin voinut ostaakin pitkän jos sellainen olisi olemassa, tosin Exe sais olla vain ja ainoastaan jatkettu, mitään pätkämalleja... Tuossa on silti se edustusautomainen 'etupenkin säätö takapenkiltä käsin,' namiska näkyy apparin penkissä hartioiden korkeudella tuossa yhdessä kuvassa penkin vasemmalla reunaa, erittäin näppärä siirrellä penkkiä kun näkee, että joko eteen tai taakse on tulossa selkeästi kooltaan erovaa henkilöä, ei tarvitte kurkotella niitä säätöjä penkin yli tai opastaa asiakasta <- Mersuissa on silti kaikkein parhain sijoittelu penkin sähkösäädöille, ovipaneelissa melko korkealla. Siinä näkee ne naput ja pölhökin tajuaa siitä nappien "silhuetista" mikä vaikuttaa mihinkäkin, joka ei ole s-säätöihin tottunut ei välttämättä oikein osaa hahmottaa kun neuvoo "laita käsi siitä penkin oikeesta reunasta alas, siellä on namiskoja jne..."
Teetätin vielä maalipinnan kestosuojauksen, 5v takuu, ei tarvitse mitään uusintakäsittelyjä, saa pestä liuottimilla jne... Kun saa rytinät alta pois ja peseskelee vois vielä muutamat tarkentavat kuvat ottaa. Koitin sisätilojen valoista ottaa, mutta ei niistä oikein saa selvää paitsi tuosta analogikellosta, senverran himmeähköt valot ettei mun taidoillani kameralla saa erottuvaa kuvaa niistä. Kuituvalot löytyy ovenkahvojen syvennyksistä, ovikoteloista ja etumatkustamon jalkatiloista, siis sellaiset himmeähköt jotka palaa kokoajan pimeällä, lisäksi se perinteinen valo jalkatilassa kun oven avaa.