Samppasport  Futurez

D5 -02 hehkutulpista

  • 21 Vastauksia
  • 9432 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Vollemies

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 644
  • www.vrcf.fi
Vs: D5 -02 hehkutulpista
« Vastaus #15 : 22.01.2014, 10:47:26 »
Ei liittimet särkyneet, mutta puolet hatusta jäi tulppien päälle. Teippaamalla tästäkin selvitään.

Arvelisin, että vulkanointi teippi saattaisi olla tuohon hyvä. Ei maksa rulla montaa euroa. Kun sitä venyttää ja pyörittää, se muuttuu yhtenäiseksi kumiksi ja pysyy hyvin kiinni. Sinällään, noissahan on vain 12 V jännite ja tärkeintä on että virta kulkee. Kuminen hattu on lähinnä koristeena ja suojaa ulkoisilta oikosulun aiheuttajilta. Bensakoneen sytytystulpissa taas on tuhansien volttien jännite ja niissä sen tulpan hatun tehtävä on estää kipinää karkaamasta tulpan pintaa pitkin.

Itse syksyllä uusin hehkut vuotta vanhempaan. Hatut lähti helposti lämpimänä, kun vähän pyöritti ensin ja sitten vain veti sormilla irti. Kun käyttäisi koneen lämpimäksi niin olisi mutenkin mukavampi rassata. Hehkujen kierteet rasvasin kuparitahnalla siinä toivossa että saisin ne vielä toisenkin kerran irti.

Poissa Ristus

  • Puheenjohtaja - Tossavainen - Teiden ritari
  • Administrator
  • Polestar
  • *
  • Viestejä: 14958
  • "I reject your reality and substitute my own"
    • Kotisivut
Vs: D5 -02 hehkutulpista
« Vastaus #16 : 26.01.2014, 12:25:12 »
Voe elä kun oli helppoa, oikein hävettää jälkeenpäin että edes kysyin... no kerron kuitenkin kokemukseni, voi olla että tuossa XC90:ssä on potenssiin kaksi helpompaa tuo touhuaminen mutta mitään en rikkonut ja homma hoitui ihan vanhanliiton tongeilla huppu irti ja pitkällä hylsyllä ja jatkolla auki. pistin kiinni 13,7nm momentilla kun oli pienin luku mun bilteman momenttiavaimessa. kone käy ja kukkuu.

Eka startti relleet raksu aika äänekkäästi kun oli kaikki suojat pois ja konepeltiauki mutta läks käyntiin laakista... -9 oli ilman lämpötila ilman lämmittämistä...
S40 Racing -99 man, (855 2.5 10V -96 man),V70 XC 2.4T AWD Aut -01, V70 2.4T -02 man, V70 2.4T -02 aut, V70 2.5T AWD aut -07, V70 2.5FT man -08 ja XC90 T8 -16 Ristus Garage jos oli muita autoja en muista, osa on lapsien imissä ja päin vastoin.
YouTube

Poissa Lapari

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 442
  • www.vrcf.fi
Vs: D5 -02 hehkutulpista
« Vastaus #17 : 26.01.2014, 12:36:39 »
Juu minäkin eilen käytin hehkut pois. Lämmitin koneen ennen operaatiota ja nyt lähti kaikki hyvin irti. Hatutkin oli pehmeät ja notkeat niin nekin säilyi ehjänä.
V70 D5

Poissa Timovaan

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 330
  • www.vrcf.fi
Vs: D5 -02 hehkutulpista
« Vastaus #18 : 30.01.2014, 09:39:44 »
Jatketaas tänne niin ei tarvi aloittaa uutta aihetta. ;)

Eli eilen loppui ardic toimimasta, ja luin vikakoodit. Antoi vikakoodin hehkutulpista. CEM-5F46. No tänä aamuna piti saada auto tulille, ja -15 pakkasta eikä ardic toimi.

Volvo lähti nätisti käyntiin.  :o Voiko olla mahdollista, että hehkutulpissa ei ole mitään vikaa, vai lähteekö tuo näillä pakkasilla normaalisti käyntiin vaikka hehkut eivät toimisi.

Voiko tuo vikakoodi johtaa ardicin toimimattomuuteen. ( uusii sen aina, kun laittaa virrat päälle. )

Voiko noita hehkuja mitata muuten, kun irroittamalla?

Kiitos vastauksista jo etukäteen.



-V70 2.4 d vm-2002

Lause ei välttämättä ala ISOLLA kirjaimella.

Poissa (Miksu)

  • Yhteistyökumppani
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: 5276
  • www.carcom.fi
Vs: D5 -02 hehkutulpista
« Vastaus #19 : 30.01.2014, 09:52:06 »
Kyseessä on vikakoodi ardicin hehkusta, ei moottorin hehkuista

Poissa Timovaan

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 330
  • www.vrcf.fi
Vs: D5 -02 hehkutulpista
« Vastaus #20 : 30.01.2014, 10:47:06 »
Kyseessä on vikakoodi ardicin hehkusta, ei moottorin hehkuista

Olinpas mä pönttö. Tuli aikaisemmin sama vikakoodi, ja vaihdoin silloin tulpan. Siitäkään ei ole kuin 2kk  :uglystupid2:

Minkäs takia ei tule CPM etuliitettä näihin.
-V70 2.4 d vm-2002

Lause ei välttämättä ala ISOLLA kirjaimella.

Poissa (Miksu)

  • Yhteistyökumppani
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: 5276
  • www.carcom.fi
Vs: D5 -02 hehkutulpista
« Vastaus #21 : 30.01.2014, 18:24:28 »
Olinpas mä pönttö. Tuli aikaisemmin sama vikakoodi, ja vaihdoin silloin tulpan. Siitäkään ei ole kuin 2kk  :uglystupid2:

Minkäs takia ei tule CPM etuliitettä näihin.

Koska CPM ei tallenna vikakoodeja, vaan ne tallentuu CEM:iin
Johtuen siitä, että CPM ei oo CAN-väylän ohjausyksikkö vaan kuuluu LIN-väylään slave yksikkönä ja CEM on master yksikkö, eli CEM käskee ja CPM nöyrästi tekee niinkuin pyydetään..   LIN-väylän yksiköt ei yleensä tallenna koodeja.

 

Kulkukoira  Proturbo