Nyt olen ongelmitta päässyt tuolla 2.4D:llä 13000km.
Öljynkulutusta olen seurannut normaalisti kokoajan ja se on tähän asti ainakin määrällisesti ollut hyvinkin loogista..
Pari viikkoa sitten katsoin, että pinta oli aikalailla 70% merkkialueesta. Nyt sitten huomasin että se on ylämerkissä, eli polttoainettahan sinne on joutunut.
Öljyt mustuvat hitaasti, eli enemmän tai vähemmän sitä on siellä seassa ollut aiemminkin?
Öljy pitäisi olla viimeisen päälle suosituksen mukaista (Castrol Edge pro 0w-30 A5), mutta on senkin kanssa varmasti rajansa lantrauksella.
Onko näissä öljyissä ylipäätään mitään ihmeellistä tapahtunut, joka sallisi tuota laimentumaa, vai onko se vain kuluttajien rauhoittelua ja pohjoisessa toimimattoman DPF-keksinnön maineen hengissä pitämistä?
Kyllä tuo Dpf-pelleily lähtee heti, kunhan pääsen leimaamaan ensin. Ennen ei viitsi, kun on tuo vaihtoauto-takuu päällä vielä.