Eli muutama viikko sitten tuli ostettua tuollainen V50 2.0D ja noin kolmesta viikosta kaksi viikkoa auto on jo viettänyt pajalla
Ongelmana oli siis Moottorijärjestelmä vaatii huoltoa ilmoituksen ilmaantuminen ja korkea kulutus ja ensiksi pari viikkoa sitten vikakoodi tuli ahtopaineanturilta. Myyjäliike(Länsiauto) vaihtoi sen ja soitti että nyt on kunnossa ja voi tulla noutamaan. Pääsin autolla n. 3km ja ilmoitus tuli näyttöön uudelleen ja vein auton sitten suoraan takaisin. Sitten myyjäliike vei auton Bilialle jossa oli todettu ilmamassamittarin olevan viallinen ja auto meni sitten takaisin länsiautoon korjattavaksi (?!?) Tänään sitten kävin hakemassa tuon ja auto vaikutti olevan kunnossa, ilmoitusta ei näy enää, mutta kulutus keikkuu ensimmäisen parin sadan kilometrin testin jälkeen lähes 8l/100km tuntumassa ja mielestäni auto alkoi nykimään tasakaasulla ajettaessa. Ehkä taajamanopeuksissa tuntuvammin..

Tiistaina auto menee taas länsiautoon...
Hiljaisessa nopeudessa n. alle 20km/h, jostain edestä kuuluu semmoinen hinkuttava ääni. uu-uu--uuuu. kytkinpolkimen asennolla ei ole merkitystä ja ääni lakkaa heti kun pysähtyy ja alkaa kun lähtee liikkeelle. Kovemmassa nopeudessa se häviää/peittyy muun metelin taakse. Jotta ei menisi liian helpoksi ääni kuuluu vain harvakseltaan..

iskinkö mä ny käteni isoon läjään kakia?