Taisi olla sinulla kiire vieläkin ....

Mahtaisikohan se olla niin, että hihnapyörä pyörii molempiin suuntiin kun se laturin roottori ei pyöri? Jos näin niin entinen on, se vapaakytkin. Mitenkähän se on mahtanut latailla jos hihnapyörä pyörii omiaan ja laturi vaan vähän hengailee kyydissä mukana. Vai oliko se hihnapyörä sitten tyystin jumissa molempiin suuntiin ja roottori (ankkuri) pyöri aina jäykästi vaikka yritti meiselillä tuulettimesta kiinni pitää? Sökö tällöinkin.
Jos laturilla on ajettu jo 300 tuhatta tai yli, lopussa alkavat olla myös hiilet ja liukurenkaat ovat syvillä urilla. Laakereiden päivät tuskin kaukana ovat nekään.
Jos tuo laturin vapaakytkin ottaa todella vain joskus satunnaisesti kiinni, en kyllä itse ajaisi. Voipi loppua virta ja varmaan se hihna voi katketa missä paukussa tahansa. Varmaan aika kiskaisu tempaista laturi vauhtiin mukaan.