Mittasin ihan kokeilu mielessä puhelimella ''Desibel Metro'' sovelluksella ensin anopin vm. 2015 Toyota Auris Hybrid 1,6 bensa/sähköstä rengastuksella 225/45r17 Continentaleilla, (mallia en muista) ja perään Volvosta 215/45r17. Toyotan keskiarvo oli 76dB ja Volvossa 73dB (ilmastointi pois, radio pois, 100km/h puhelin niskatukien välissä, takakuori eteenpäin). Eron kyllä kuulee, vaikkakin autot on ihan eri maata materiaalien yms. osalta, Volvossa on hiljaisempi ja pehmeämpi melu kun Toyotassa. Olis pitäny mitata vanhoilla kuluneilla Hankookeilla Volvosta ensin, ja verrata sitten sitä tulosta Linglongeihin, mutta kun muuta vertailu kohdetta ei ollut, piti kiusallaan testata Japanin ihmettä.

Tuli pestyä auto viimeistä kertaa taloyhtiön pihamaalla ennen talvea. Pitää tätä koittaa pestä talvisin vähän ahkerammin pesuhalleissa, kun edellistä V40:tä. Pitää myös talven mittaan vaihtaa takapäähän pari puslaa, jouset ja eteen iskarit ja kääntölaakerit.

Ostin tosiaan työkaverilta pohjamaalissa olevan takalipan, joka pitäisi vetästä maaliin ja ruuvata kiinni. Epäilin että tuo olisi kiero, tai vähintään liian lyhyt tai pitkä, koska kyseessä on ''aftermarket'' osa eikä OEM Volvo, mutta paikalleen mallaus osoitti toisin.

