960 faceliftin iskunvaimennus ja jousimuutokset vakiotolppaan herättävät kummastusta ja ihmetystä, ihan yleisesti ja globaalisti

Jousimuutokset eivät ole mikään ongelma, kun 700/900 sarjan jouset ovat sopivia.
Itse jousitolppa aka mcpårsson on omanlaisensa muihin Volvon mallisarjoihin verrattuna, eikä sitä valmisteta ns parannetulla iskunvaimennuksella ollenkaan.
Monroen vakiotolpatkin ovat nyt hävinneet tarjonnasta melko tehokkaasti, vain hyvin satunnaisia löytyi netistä. Optimal merkkisenä löytyy lähinnä tarjonta.
Tästä heräsi ajatus, josko tolppaan löytyisi sopiva iskari insertti/patruuna?
Itsellä ei ole kuin auton alla olevat, joten paha niitä on purkaa, jos ajella meinaa

Joten pitäisi moinen etsiä purkuun tai saada tietoon iskunvaimenninpatruunan mitat/jousitolpan sisämitat, pituus/halkaisija?
Insertit kiinnitetään jousitolpan alapäähän pultilla, yläpäästä se keskitetään "holkilla", joko kierteisellä tai ilman . Näitä on saatavilla esim Bilsteiniltä/Konilta/Gazilta jne.
Onko kukaan purkanut moista?