Autodiagnoosi  Carcom Oy

945-97 automaatti B230FT neuvoja vakkarin vianetsintään kaivataan-KORJATTU

  • 4 Vastauksia
  • 1984 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa MasiPa

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 3
  • www.vrcf.fi
Eli vakionopeuden säädin ei yllätyksenä toiminutkaan viikonlopun reissulla. Viimeksi tieajossa joulukuussa ja toimi niinkuin tähän asti aina. Ei siis tapahtunut mitään kun viiksestä yritin kytkeä päälle.
Tarkastin tänään alipaineletkut silmämääräisesti ja ehjiltä näyttivät. Samoin jarrupolkimen kytkin ainakin liikkui. Saako viikseä tai kaasuvaijerirullan toimilaitetta mitenkään testattua?
Hyviä neuvoja kaivataan. Kiitos etukäteen.

Vika löytyi, vakkarin ohjausboksin liitin oli löystynyt boksin pohjasta. Oli toisesta laidasta melkein auki. Vasemmalla puolella liittimessä oli lukitusklipsi mutta oikealla mistä oli löystynyt ei?

Kiitos vielä neuvoja antaneille.
« Viimeksi muokattu: 14.04.2012, 23:53:15 kirjoittanut MasiPa »

EVO8

  • Vieras
Samma här :hello:

Polkimien kytkimet ja letkut tarkastin sitten loppui into jatkoon sillä kertaa. Epäilen viiksen piuhoja. Tuossa jotain:

[urlhttp://www.armbell.com/volvoclub/viewtopic.php?t=1509&start=0&sid=e6d4281bad6f6892b2b6bbe73a38e888&mforum=volvoclub][/url]

Poissa mikan

  • Hostellitonttu
  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 4486
  • Wäärin Wirittäjä #1 Saatanallinen säätäjä


Häkä piristää!
Moonshine Motorsport   Kouvolan Korottajat™ - taivasta tavoitellen jo vuodesta 2005  (1%) <> 7kg<hv

Poissa TVS

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 4886
  • Kontinuerlich jetronic
Poljinkytkimien mittaus, eli pohjamuovi veks ja mittailet ne poljinkytkimen liittimien pinnit läpi, et siis irrota liitintä kytkimestä. Polkimet ylhäällä jokainen nasta tulee olla maissa, jos näin ei ole niin sitten etsimään syytä asiantilaan.

Voi muuten olla myös vaijeri hypännyt rullalta sivuun, tämäkin kerran todettu.
LH 2.4 säätöä Tre-orivesi-mänttä-seudulla. YV jos tarvitset säätöapua.

Poissa Antza

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 718
  • - RedClassic -


Tässä tuo Armbell.com linkin juttu tiivistettynä (ei tarvitse etsiä):  ;)

 Tässä muutama vinkki niihin vikoihin joita vakionopeussäätimeen ilmaantuu.
 Tarkista aina ennen korjaamiseen ryhtymistä että se "viiksi" on kunnossa ja ne jarru /kykin polkimissa olevat
 mikrokytkimet eivät ole jumissa eli rikkinäisiä. Vakionopeussäädin kiukuttelee.
 Vinkkejä tässä onko vakionopeusviiksi kunnossa lähtee käsky sähköinen sinne alipainepumpulle.Tarkista että rele ja
 sulake on kunnossa.

 Irroita akkukotelon alta pumpusta alipaine letku, joka menee sisälle autoon ja puhalla siihen reilusti ja pitkään, jos
 ilmaa tuntuu menevän putkeen jatkuvasti kyseessä on tietenkin vuoto.

 Kytkin- sekä jarrupolkimen alla on anturit, jotka ohjaavat vakkaria sähköisesti SEKÄ päästävät ilmat järjestelmästä
 polkimia painettaessa. Nämä anturit lähtevät 90´(astetta) kiertämällä irti, irroita nämä ja reilu puhallus sisään (ei
 pitäisi päästää läpi).

 Kytkin- sekä jarrupolkimen välissä on T-haara, josta letkut usein halkeavat (tarkasta).

 Viimeinen tarkastuskohde on kaasupolinta käyttävä "palje" jonka toiminnan voit tarkastaa myös puhaltamalla
 letkuun joka siihen johtaa.

 Kaikki anturit voi myös tarkastaa irroittamalla pelkästään letkut T-haarasta ja puhaltamalla suoraan niiden letkuihin.

 Pumpun ja T-haaran välin voit tarkastaa tukkimalla toisen pään (joko T-haarasta, joka siis sijaitsee kytkin- & jarru
 polkimen välissä) tai akkukotelon alla sijaitsevan pumpun päästä. Työniloa toivoo hän.

 2. Juu, letkuja on tarkasteltu ja kaasua säätelevä kalvo/palje on kunnossa. Äkkiseltään ei löytyny mitään hälyttävää..

 Antureitaki tuli puhkuttua mutta ei.. eli melkeenpä joko viiksi, rele tai se pumppu on menny eläkkeelle.. (huoh..)

 No onpahan supistettu mahdollisuuksia ja vielä kun ehtis joskus kattoon noi loputki..

 Viiksessähän se vika sitten oli.. eli sieltä juuresta oli kolme johtoa poikki, mistä ne menee sinne viikseen vakkarin nappuloille.

 Ei muuta kun viiksi pois ja puukko "kauniiseen" käteen, viiksen tausta pois ja ei kun tinaamaan.

 Paha vaan, kun tausta ei menny enää niin kiltisti paikalleen kun tuli pois. Eikä tässä vaiheessa jaksanu koittaa
 muovihitsata tai liimata sitä, kun kerran helpompiki konsti on.. eli mustaa erkkaa vaan viiksen ympärille niin tulee
 todellakin ite korjatun näkönen.. 

 Jos vaikka jostai hakis uuden viiksen sitten, kun alkaa toi patentti harmittaa.
945 Classic Turbo -98, B230FT, AW71
Morris Mini "S" 1300 -74
Exät: 945 Classic Turbo -98, 945 DL -94, 144 GL -73

 

RallyBaron  Samppasport