Joo elikkä terve vaan kaikille! Uusi foorumilainen liittyi joukkoonne lähinnä kiperiä pulmakohtia kysyäkseen

Autona toimii 740 kaks litraasella sähköruiskuttimella ja ongelmana on lievä tehonpuute (

) ja ruiskun lämpöanturiin viittavaat vikakoodit!
Diagnoosipistokkeen ECU:n pinnistä tulee 1-2-3 koodi joka viittaa lämpöanturiin, kuten myös EZK:n pinnistä 2-2-4.
Vika tallentuu muistiin / vikavalo syttyy noin 30km matkan aikana satunnaisesti vaikkapa 20km tienoilla normaalissa maantieajossa.
Mittasin kyseisen anturin antamat ohmit molemmista pinneistä maata vasten ja antoi n. 440 ohm kun kone oli hetken jäähtynyt (~70c). Arvot kyllä näyttivät siis oikeata

Johtoliitoksia en epäilisi, koska niihin ei ole satuttu ja eivät näytä mitenkään epämääräisiltä. Siispä mikä voisi olla vian aiheuttaja?
Tehonpuute ongelma viitannee vanhaan ja rikkinäiseen nakutusanturiin. Tämän vaihdoin käytettyyn _EI_ vastaavaan anturiin ajattelemalla, että se toimisi edes jotenkin. Pitää uusia boschilainen pian!
Bensankulutus on noin 9.8L / 100km josta 70% matka-ajoa.
0-100 kiihdytys 14s
Apuja kaivataan pikaisesti! Uus nakutusanturi olis 40-50e (Boschilainen), että hommaanko sen?