On kyllä melkoinen maanantai yksilö sattunut kohdalle, voi halavatun kerpele!

Öljyä hukkui jonnekkin, pieni vuoto olikin tiedossa, joten vaihdoin sitten uudet öljyt niin tietää sitten mikä on niidenkin tilanne.
Eipä tuolla pitkään tarvinnut ajaa,kun selkeästi jo alkaa tikussa kulumaa näkymään. Mutta ulospäin ei niiin paljoa vuoda.
Ihmetellyt liikennevaloissa odotellessa, kun auton takana näkyy harmaa savuverho, jotenkin ajatellut että liittyy tuohon kun on kaasuvehje käytössä, että se savu vain on välillä jotenkin kosteampaa tms ja höyrystyy helpommin. Tänään sitten muistin aiheen ihan pihassa ja poljin pari kertaa terhakkaasti. Putken päästä tuli melko selkeää öljyä (tai jotain tummaa nestettä, en maistanut tarkemmin mitä se on). Voihan se olla, että on glykoliakin, sitä tosin ei enää ole huvennut, joten tuskin siitäkään kyse.
Yleensä palava öljy kylläkin sinistä, eikä tuo käry oikeen haise millekkään. Ohivuotomittausta kokeilemaan, niin näkisi männänrenkaiden kunnon?
Ei tällä enää kohta säästöä ehdi parin vuoden ajolla tekemään, kun kokoajan tuntuu olevan jotain enemmän / vähemmän kallista hajalla.