Kyllähän nuo nykyiset autonpesuaineet tahtoo olla järjestään ympäristöystävällisiä, ainakin kaikissa omissa purnukoissa on siitä oikein erikseen maininta. Ei tuossa omassa pihassa kyllä enää nurmikko kasvaisi, jos eivät olisi. Ja kun pitää auton hyvässä vahassa, niin sitä joutuu pesemäänkin huomattavasti harvemmin, yleensä pelkkä vesisade riittää peruspuhdistukseen

Eri asia sitten jos pesee jollain teollisuusliuottimella autoaan ja varsinkin moottoritilaa, niin varmasti tulee haitallisia aineita ympäristöön. Mutta senhän nyt sanoo järkikin, ja siihen pitää ilman muuta puuttua jos ei pesijän oma järki siihen riitä.
Ja kyllä itsekin vetäisin rajan siihen että ne pesuvedet pysyy omalla tontilla. Jos ei pysy niin sitten pesu on lopetettava, jos ei pesijän niin viranomaisen toimesta.