Minä jumppasin tuota laatikko 5-10 kertaa edes takaisin ja siksi sitä hommaa vähän karsastan, mutta kyllähän se nyt alkaa näyttää siltä, että purkuhommiksi menee.
Venttiilikoneiston purkaminen on iso, tarkkuutta vaativa homma ja se pitää tehdä suht puhtaassa paikassa, pöydällä ja lattiankin pitäisi olla sellainen, että jouset ja kuulat, jotka putoilee/lentää vielä löytyy. Pelkät tiivisteet maksaa helposti korvaavan vanhan laatikon verran.
Jos ja kun laatikko pitää avata kokonaan, löytyy Alto:n korjaussarjalle maahantuoja Suomesta ja osat tulee matkahuollolla sekunnissa, mutta maksaa toki joitain satasia eli korvaavan hyvän purkuosan verran ja tuohon vielä työ päälle. Se minkä tuossa voittaa on toki se, että laatikko on suuremmalla todennäköisyydellä hyvä. Korjaajan tekemät virheet sitten kaupan päälle

.
Tuossa laatikossa on kaksi napainen sähköliitin? Ilmeisesti se toinen möykky on joku paineanturi. Se on varmaankin ainoa merkitsevä ero vähän vanhempaan purkuosaan.