Otin auton viikonlopuksi ajoon, kun säät suosi ja olihan siitä kulunut jo lähes 2 kuukautta, kun tällä on viimeksi ajeltu ihan liikenteessä. Eilen vaihtui myös talvirenkaat alle ja virittelin nokalle tuttuun tapaan viimasuojat, niin ei vaihteisto palellu.

En tiedä olenko luulosairas, mutta antakaas kun selitän. Kun perjantaina otin auton ajoon, auto lähti ihan tavanomaisesti käyntiin, akun varaustila täynnä, kiitos ylläpitolaturin. Ajelin autolla about tunnin ja pysäköin auton lämpimään halliin. Noin vuorokauden kuluttua käynnistin auton uudestaan ja startti oli todella laiska, hetken jo jännitin, että pyöräyttääkö koko startti edes moottoria käyntiin, kyllähän se siitä sitten lähti. Koska startti kuulosti niin vaivalloiselta, niin ensimmäinen ajatus oli tietenkin, että akku on elämänsä ehtoopuolella. Olihan akulla "jo" ikää reilu kolme vuotta ja akun virkaa toimitti isoin Exiden AGM-akku mitä konttiin mahtui. Auton alkuperäinen akku kesti reilusti yli kymmenen vuotta, joten tiettyä epäilyä oli ilmassa, että voiko tuo nykyinen kolmen vuoden ikäinen akku oikeasti olla finaalissa. Varsinkin, koska väittäisin että kyseinen akku on päässyt suhteellisen helpolla, akun starttimäärät ovat varmasti melko maltilliset, koska autolla ajetaan suhteellisen harvoin ja silloinkin pitkää matkaa.
Ajelin tuon laiskan startin jälkeen reippaan tunnin ja pysäköin auton 12 tunnin ajaksi. Seuraava starttaus oli taas ihan tavanomainen, mutta kuumotuksissani marssin silti Motonettiin hakemaan uuden samanlaisen Exiden akun ja löin sen paikalleen ja ajelin muutaman tunnin, jotta akun varaustila on varmasti hyvä. Hukkaan taisi mennä ne rahat, koska mielestäni starttaus on edelleen ihan samanlainen.
Tässä video 3 vuotta vanhalla akulla
Tässä video uudella akulla
Ja vertailun vuoksi,
Tässä video kolmen vuoden takaa, kun olin juuri vaihtanut uuden akun ja startin. Mielestäni tässä starttaus on huomattavasti pirteämpi ja terveempi.
Voiko tuo startti olla väsähtänyt kolmessa vuodessa? Vai olenko vain luulosairas ja kuvittelen kaiken?

Ei ole nyt heittää AKI-10:stä vastaavaa starttausvideota, mutta siinäkin starttaus on jotenkin paljon...luotettavamman oloinen.

