Kitkanastatappelu

Tämän syksyn TM:n talvirengastestissä todettiin, että osa markkinoilla olevista kitkarenkaista on parempia kuin jotkut nastarenkaat. Ihan uutenakin siis.
Jonkun propagandan mukaan kitkarenkaita ei pitäisi käyttää absittomassa autossa ja muutenkin pitäisi olla kaikenmaailman ajonvakautusta ja tingeltangelia. Mutta ihan hyvin meillä on pärjätty kitkoilla seitenkantin kanssa ilman mitään avustimia. Tilannenopeushan se on avainsana, kuten jo mainittiin, harvoin se auto itsestään mihinkään törmää.
Kerran piti kokeeksi yrittää ajaa vielä kesärenkailla kun oli tullut ensilunta joku 10 senttiä. Eihän siitä tullut yhtään mitään, parin kilometrin matkalla lähiökatuja pitkin. Jos kesärenkaita ja kitkarenkaita talvikelissä pystyy vertaamaan niin ei ne kitkat kyllä mitenkään käyttökelpoiset ole, joko enää tai koskaan olleetkaan. Hankook ei taida olla mikään kehityksen terävin kärki noissa talvikumeissa
