~340tkm ajettu V70 teki viikko sitten kesken ajon että nosti lämpömittarin viisarin tappiinsa ja varoitustekstit tuli perässä. Satuin olemaan lähellä kotia ja sain auton pihaan - seisoi viikon pihassa ja eilen kun laitoin virrat päälle niin mittari pomppaa heti tappiinsa kun sähköt päälle kääntää. Ja tämä toistuu nyt jatkuvasti kun virrat päälle laittaa.
Kytkin OBD- lukijan kiinni ja vikakoodi P0116 on aktiivinen ( engine coolant temperature circuit range / performance problem). Coolant temperature näyttää "normaalia" kun auton käynnistää - ja lähtee nousemaan hitaasti moottorin lämmetessä. Mittasin ECT- anturin ja OBD:n näyttäessä 30C => 2.05kOhm ja 40C => 1.5kOhm. 5V syöttöjännite tulee anturille ok.
Syksyllä näytti että alkoi olla ongelmia termostaatin kanssa - lämpötila jäi pykälän / vajaan kaksi pykälää puolenvälin tasosta, mutta jäänyt vielä vaihtamatta.
Mistähän ongelmaa kannattaa lähteä selvittämään ?