Jos sinulla on 150tkm ajettu 4v ikäinen Volvo josta napsahtaa remmi poikki. Ja olet auton ostanut uutena. Volvon piikkiin tuohon et saa todellakaan uutta moottoria. Volvon piikkiin saat siihen 150tkm ajetun. Jos tulee uusi joudut maksamaan kuluista puolet koska moottorin laskennallinen elinikä on 300tkm. Eikä Volvo ole lyhentänyt kilometrejä, ainoastaan puolittanut tuon ajan. En tiedä mitä kuraa Volvoissa on, mutta monesta kuullut että remmit alkaa olemaan 5v jälkeen aika hauraan näköisiä.
No jos hetken miettii, niin miksi edes pitäisi saada uusi moottori? Eihän siitä ole kyse, vaan remmin pettämisestä ja vaurion korjaamisesta.
Auton palauttaminen siihen kuntoon kuin ennen vauriota.

Kyllä usein sinne maahantuoja laittaa ihan uuden moottorin (koska suomessa käytetyt moottorit on kalliita, kyseenalasissa kunnossa sekä toimitus voi olla pitkä) ilman mutinoita tosin Volvolla asia voi olla taas toisin. Myös maahantuoja saa siitä uudesta moottorista luultavasti suurimmanosan tai lähes kaiken tehtaalta takaisin. Myöskään asian venyttäminen kuukausia ei ole ratkaisu asiakkaalle.
Nuo Volvon remmit on ihan hyvän näkösiä kyllä 5 vuotiaana mitä noita on tullut vuosia vaihdettua. Se ulkonäkö ei kyllä kerro vaan yhtään mitään, koska yleensä sieltä remmin sisältä hajoaa ensimmäisenä kudokset ja ampuu sarjan hampaita irti tai poikkeaa. (Tietenkin jos ulkosia vaurioita jne. on niin sitten heti vaihdettava)
Volvojen rakenne on yksinkertainen ja hihna tarvittavasti suojattu. Muutamia asiakkaita ajaa sitkeästi sitä 10v, koska näin on Ruotsissakin.
Jos hihnan ikää on tiputettu siinä on yleensä syynsä, esim. tässä 1.6d tapauksessa ei.
Ehkä jännin jakohihna on Volkkareissa, todella karkealla nappulalla se hihna mikä syö tosi hyvin taas heikkolaatuisia hihnapyöriä. Jotain sinkkialumiini paska valua ne pyörät. Tosin, sen 180tkm kun tulee mittariin niin eipä siinä enään Volkkaria kiinnosta ja aina voi vedota pölyyn tai muuhun tekosyyhyn. VEA koneisissa on vähän samantyylinen hihna, näissä tosin pyörät on ihan jotain aikuisten metallia ja kestää.
150-240tkm ja 7-10v on järkevä tänä päivänä. Kaikki tämän alle on joko moottorin tai hihnan suunnittelun heikkoutta tai sitten puhtaasti rahan haalimista.
Kiva katsella huoltovälinäytöltä matkaa seuraavaan öljynvaihtoon. 10tkm ajettu edellisestä ja 18tkm näyttäisi olevan matkaa seuraavaan tai 550päivää.
Luotan tekniikkaan ja öljynlaatuanturiin.
Se anturi ei todellisuudessa tiedä siitä öljynlaadusta mitään. Vaan se on kasa laskennallisia (startit, lämpötilat jne) arvoja ja öljynpinnan tarkkailua.

Mutta hyvin suunniteltu moottori kestää kyllä 30tkm vaihtovälinkin, avaamattomilla moottoreilla olevia Longlife Mersuja on n. 400-700tkm välistä kaveripiirissä.
Tosin miten jonkun 2.1 litraisen dieselin saa rikki 100kw, ei mitenkään... Hämmästyttää vaan välillä miten nuo Mersun dieselit on niin kestäviä. (651 poislukien)
