Samppasport  Futurez

740 Mittariston vaihto VDO:sta Yazakiin apua.

  • 1 Vastauksia
  • 1370 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Sakuh

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 46
  • Volvo 740 GL D24 -84
740 Mittariston vaihto VDO:sta Yazakiin apua.
« : 25.05.2020, 03:36:51 »
Hei! Pitäs saada 86vm 740 D24 VDO mittariston paikalle vaihettua Yazaki mittaristo.

Minkälainen homma on vaihtaa? Mulla on sellanen yksilö tällä hetkellä tuossa, josta on nopeusmittari hajalla, eikä siinä ole kierrosmittaria.

Olisi kiinnostus vaihtaa Yazaki mittaristo, mutta ei mitään hajua että mikä johto menee minnekkin. Jos täällä on joku joka on tälläisen operaation tehnyt, niin pystyiskö auttamaan?
Niin metsä vastaa, kuin sinne huutaa, käsi kauniin tekeepi, sitä silmä katseleepi. Suu sanan hyvän puhuupi, sitä mieli muisteleepi

Poissa KRAAK

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • Laiton volvopurkaamo
Vs: 740 Mittariston vaihto VDO:sta Yazakiin apua.
« Vastaus #1 : 10.11.2020, 11:08:34 »
Eilen 09.11.2020 asensin bensa 740 vm1988 vdo mittarin tilalle 1984 yazakin.

Mikä toimii:
Takaa piirikorttien kytkennät ja liittimet ovat samanlaisia. Mittariston valot varoitusvalot esim akku turvavyö öljynpaine pelaa hienosti taustavalot sekä himmennin. nopeus näyttämä oikein.

Sitte pulmat:
Kierroslukumittari ei alkanut pelaamaan (kokeilin 2kpl bensan ja 1kpl dieselin yazakeilla) tosin en tiedä vaikuttaako vaihdettu moottori ja sen ohjaus kuinka oleellisesti tähän (b6254s ohjaus motronic 1.8) pelasi silti vdo:lla aiemmin.
Lämpömittari ei pelannut lähtöjään edes vdo:ssa
Polttoainemittari näytti mielestäni hieman enemmän kuin aikaisemmalla mittarilla (tässä näyttämässä oli vaihtelua jokaisella kolmella kokeilluilla mittareilla dieselin mittari näytti tyhjää tankkia).

Tärkeintä näissä taitaa sopivuudessa olla että sattuu se nopeusmittarin taakse tuleva kampa saman levyisenä 3 leveä vanhemmissa ja 4 leveä uudemmissa (kampa vaihtuu vaihtuu ainakin lh2.4 myötä 1989) ja ehkä perän hammaskehän: vanhempi hamaskehä 12 hampainen uudempi 48 hampainen.
Aukipäin on kiva ruuvata!

 

Autodiagnoosi  Carcom Oy